Koko pisze:O ile pójdziesz do najbliższego Job Center, i Home Office w celu uzyskania raz ofert, dwa NIN (National Insurance Number).
Z takim numerkiem płaca za godzinę to minimum 4,5 funta, ubezpieczenie, i najważniejsze- stajesz się pracownikiem legalnym.
Mnie formalności zajęły miesiąc, a tak naprawdę niewiele miałam do roboty.
Opłacony podatek, który przy NIN na samym początku jest dośc wysoki, po powrocie możesz odzyskać, więc i tego się nie bój.

sorry ale nin i home office to nie załatwia się dopiero po podjęciu pracy
"Kiedy należy się rejestrować?
Wniosek o rejestrację w ramach Programu Rejestracji Pracowników należy złożyć natychmiast po podjęciu nowej pracy. Jeżeli dana osoba nie złoży wniosku w ciągu miesiąca od podjęcia zatrudnienia, po upłynięciu tego terminu, zatrudnienie stanie się nielegalne. Zatrudnienie będzie nielegalne do momentu wydania zaświadczenia o rejestracji. Może zatem wystąpić konieczność przerwania zatrudnienia.
W jaki sposób należy złożyć wniosek?
Należy wypełnić formularz wniosku WRS (Program Rejestracji Pracowników), podając nazwisko, adres, datę urodzenia, obywatelstwo oraz szczegółowe dane dotyczące zatrudnienia. W celu uzyskania formularza wniosku lub informacji, można zatelefonować pod numer: 08705 210 224 bądź odwiedzić strony:
www.ind.homeoffice.gov.uk lub
www.workingintheuk.gov.uk
W przypadku składania wniosku po raz pierwszy, razem z wnioskiem należy przesłać:
pismo od pracodawcy potwierdzające fakt zatrudnienia;
dwa zdjęcia paszportowe;
paszport lub dowód osobisty;
opłatę w wysokości £70."
"Każdy pracownik w Wielkiej Brytanii powinien posiadać swój własny jednorazowo nadany National Insurance Numer (odpowiednik polskiego Numeru Identyfikacji Podatkowej- NIP-u) zwanego w skrócie NIN. Przyznawaniem NIN zajmuje się Department of Work And Pensions, czyli Departament Pracy i Emerytur. Numer ten służy do rejestracji podatnika w systemie ubezpieczeń socjalnych i systemie podatkowym, co w konsekwencji daje prawo do zasiłku, emerytury, macierzyńskiego itd. National Insurance to składka odprowadzana przez pracodawcę lub pracownika do urzędu skarbowego w Wielkiej Brytanii. Dopóki pracownik nie posiada NIN zobowiązany jest do płacenia najwyższego podatku. Posiadanie NIN jest wiec w interesie pracownika.
Numer składa się z 2 liter, 6 cyfr i jednej litery na końcu: np. AB 123456 D
Jak otrzymać NIN?
Tymczasowy numer
Jeśli dopiero zaczynacie prace i nie posiadacie stałego NIN informujecie o tym pracodawcę, który ma prawo dać wam tymczasowy NIN. Jeśli przyjeżdżacie do pracy na krótki okres (około 2 miesiące) możecie otrzymać jedynie tymczasowy NIN. Od pracodawcy zależy długość czasu, podczas którego możecie pracować posiadając tylko tymczasowy NIN. Jednak tymczasowy NIN nie upoważnia do płacenia niższych składek.
Wzór tymczasowego NIN to:
TN DD MM YY M or F
TN= Temporary(tymczasowy) Number
DD MM YY= data urodzin (dzień, miesiąc, rok)
M or F=plec, M-mezczyzna; F-kobieta
Np. Tymczasowy numer dla kobiety urodzonej 25 lipca 1981 roku: TN 25 07 81 F
Stały numer
Aby ubiegać się o stały NIN należy zgłosić się do Job centre lub Social Security Office, prosząc o numer telefonu, pod który trzeba zadzwonić by umówić się na rozmowę (interview). Numer w Edynburgu to: 01314563322. Trzeba być przygotowanym by już w rozmowie telefonicznej odpowiedzieć na dosyć szczegółowe pytania typu: imię, nazwisko, narodowość, miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, nazwę i adres pracodawcy, od kiedy jesteś w UK, od kiedy pracujesz, czy pracowałeś wcześniej w UK, gdzie mieszkałeś, jak długo zamierzasz zostać w Wielkiej Brytanii itp. Następnie wyznaczony jest termin rozmowy i podane informacje dotyczące dokumentów, jakie trzeba wziaść ze sobą. Warto podkreślić, ze dokumenty powinny być oryginałami, ponieważ kopie sa nieuwzględniane. Na szczęście nie trzeba ich nigdzie wysyłać, ponieważ urzędnik zrobi ich kopie na miejscu. Do potrzebnych dokumentów należą:
paszport lub dowód;
dokument potwierdzający zatrudnienie (może to być list od pracodawcy, umowa o prace, odcinki wypłat - payslips);
dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, czyli np. umowa wynajmu (jeżeli umowa nie jest podpisana na nas tylko na inna osobę mieszkającą w domu, osoba, na którą jest mieszkanie, może napisać list, że pan XXX mieszka w tym mieszkaniu i wtedy pokazujemy ten list razem z umową z agencją/landlordem), rachunek - utility bill, bank statement, dokumenty z Home Office;
dokument stwierdzający statut studenta (jeśli studiujecie);
jeśli nie posiadacie któregoś z wyżej wymienionych dokumentów, warto dostarczyć prawo jazdy lub inne dokumenty mogące potwierdzić tożsamość (przetłumaczone na j. angielski)."
Patrz, Kościuszko, na nas z nieba raz Polak skandował.
I popatrzył nań Kościuszko i się zwymiotował.
/Konstanty Ildefons Gałczyński/