ćwiczenia w żadnym razie nie na masę!

Dział poświęcony wszelkim tematom i zagadnieniom związanym ze zdrowiem bądź też z szeroko rozumianą urodą.

Moderator: modTeam

Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

ćwiczenia w żadnym razie nie na masę!

Postautor: ksiezycowka » 17 maja 2007, 14:18

Ok sprawa jest taka, ze w tym durnym walniętym necie wszyscy chca ćwiczyć i "rzeźbić" i wyrabiać. A ja nie chcę. Bo ja się mieśniami u kobiet BRZYDZĘ! Moga miec rozstepy, moga miec cellulit ale nie miesnie! Tak wiem nikt nie podziela mojego zdania. Ale temat nie o tym.

Musze coś zacząc robić. Plany sa jakies tak fitnessowe ale wiecej niz 1-2 razy w tygodniu nie bedzie mozliwosci. A zeby osiagnac sukces musze cwiczyc codzinnie, poza fitnessem itp.

Nie mam bladego co i jak cwiczyc zeby sobie nie zrobic krzywdy zwyczajnie.
A cwiczyc chce wszystko. Glownie zalezy mi na tym kobiecym aspekcie - uda, biodra, pupa, brzuch.

I tu się ładnie uśmiecham do Panów takich jak TFA, Pegaz co mają z tym coś wspólnego... <aniolek>
A i do Sophie oczywiscie!

Druga kwestia - robie mixa diety sobie niezdrowego potwornie. Sęk w tym, że nie wiem co mogę a co nie jeść. Bo ile i jak to nie ma problemu. Ale są te dobre złe tłuszcze, białka itp itd. Czego z normalnego zwyczajnego jedzenia unikac z podstawowych działów żywnosci: owocow warzyw, miesa, nabiałów itp. ?


I błagam nie odsyłac mnie na SFD! Szału u nich dostaję na stronie i uważam, że może sporo speców, ale strona do dupy strasznie!O!
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 17 maja 2007, 16:15

moon pisze:Czego z normalnego zwyczajnego jedzenia unikac z podstawowych działów żywnosci: owocow warzyw, miesa, nabiałów itp. ?

Warzyw nie unikaj żadnych
Owoców też raczej nie, ale nie jedz ich w nadmiarze i staraj sie ograniczac soki owocowe
Mieso najlepiej białe, drobiowe jedz, czerwone nie jest zbyt zdrowe niestety,
Z nabiałow unikaj zółtego sera, tłustego mleka,smietany
Z weglowodanów zabronione jest białe pieczywo, makarony,
Ogranicz sól i cukier
To takie podstawy

moon pisze:Ale są te dobre złe tłuszcze

Tak. Zle to te nasycone zwierzęce, które także podwyzszają cholesterol. Czyli tluste mieso, wysokoprocentowe mleko i smietana, tluste sery.
Dobre to nienasycone roslinne i te powinnas jesc chetnie, bo one pomagaja nam wypierać ten nasz zalegajacy w ciele odlozony tluszcz, najwiecej ich sie znajduje w roznego rodzaju ziarnach np. slonecznika, dyni, migdalach, platkach zbozowych, otrebach, oliwie z oliwek,

moon pisze:Ok sprawa jest taka, ze w tym durnym walniętym necie wszyscy chca ćwiczyć i "rzeźbić" i wyrabiać.

Moon naprawde ciezko jest kobiecie zrobic tak, zeby jej miesnie bylo widac, wiec nie obawiaj sie, ze od cwiczen bedziesz Pudzianem :).
moon pisze:Plany sa jakies tak fitnessowe ale wiecej niz 1-2 razy w tygodniu nie bedzie mozliwosci. A zeby osiagnac sukces musze cwiczyc codzinnie, poza fitnessem itp.

Raz w tygodniu to zdecydowanie za malo. Najlepiej cwiczyc conajmniej 4 rzy w tygodniu. Ale nie musi byc to sam fitness. Nawet glupi spacer jest forma aktywnosci, zamiast wsiadac do autobusu przejdz sie na nogach, idz czasem na basen, pobiegaj na dworze, a co najwazniejsze cwicz sobie w domu, w internecie jest bardzo duzo cwiczen na nogi, posladki i brzuch, tutaj sa takie fajne :
http://www.modeling.pl/?sub=artykuly&fi ... =11&page=1
http://www.modeling.pl/?sub=artykuly&fi ... =11&page=1
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 17 maja 2007, 16:18

Yasmine, dzieki <przytul>
Mam jeszcze pytanie.
Jak jest z ryzem i rybami?Wolno czy nie?
Awatar użytkownika
TFA
Weteran
Weteran
Posty: 3055
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:57
Skąd: litwini wracają
Płeć:

Postautor: TFA » 17 maja 2007, 16:27

Rozumiem ze chcesz spalic tylko tluszcz zeby miesnie nie rosly ? Ja polecam rowerek stacjonarny, najlepiej codziennie 35-50 min. (ew. co 2 dni) jednym tempem, rano na czczo, ale tak zeby sie nie zmeczyc, tylko lekko spocic, bo jak dasz w rowerku za duzo powera, to bedziesz cwiczyc miesnie nog i kondycje, a nie spalac tluszcz.

moon pisze:Jak jest z ryzem i rybami?Wolno czy nie?


No niby ryz wolno, przy spalaniu lepiej jesc ryz niz bulki i chleb, lub ryz zamiast ziemniakow, ale tak czy siak ryz to tez weglowodany, tyle ze zlozone, czyli lepsze. Ale ja bym sie skupil na twoim miejscu glownie na bialku, a ryby to wlasnie dobre zrodlo, tylko te mniej tluste ryby. Krotko mowiac, najlepsza dieta na spalenie to max bialka, rozsadna ilosc weglowodanow (w koncu trzeba miec jakas energie) no i tluszczy tez unikac.

[ Dodano: 2007-05-17, 16:28 ]
moon pisze:ale strona do dupy strasznie!


no niestety <aniolek> admin to frajer.
Ręce me do szabli stworzone, nie do kielni.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 17 maja 2007, 16:28

moon pisze:Yasmine, dzieki <przytul>

alez prosze :)

moon pisze:Jak jest z ryzem i rybami?Wolno czy nie?

Rybki to obowiazkowo :). Zapomnialam o nich. One maja duzo bialka i dobrych kwasow tluszczowych, nawet te tluste ryby sa pozytywne :). A najlepsze sa pieczone na grillu.

A ryz to brązowy, bo bialy jest obrany z lupinek, a te lupinki najwazniejsze sa i w sumie pozbawiony wielu mineralow i kaloryczny bardziej.

[ Dodano: 2007-05-17, 16:30 ]
TFA pisze:Ja polecam rowerek stacjonarny, najlepiej codziennie 35-50 min

To dobry sposob, tez polecam, ale Moon rowerka nie ma chyba :>

TFA pisze:ale tak zeby sie nie zmeczyc, tylko lekko spocic, bo jak dasz w rowerku za duzo powera, to bedziesz cwiczyc miesnie nog i kondycje, a nie spalac tluszcz.

Ja tak kiedys zrobilam i mialam takie duze lydki <boje_sie>
Awatar użytkownika
TFA
Weteran
Weteran
Posty: 3055
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:57
Skąd: litwini wracają
Płeć:

Postautor: TFA » 17 maja 2007, 16:36

Mozna sie tez pobawic w diete tluszczowa, ale ja osobiscie nie polecam, nei dlatego ze nie dziala, lecz mam do niej uraz ze tak powiem fizjologiczy :| :D
Ręce me do szabli stworzone, nie do kielni.
Awatar użytkownika
Wstreciucha
Weteran
Weteran
Posty: 2646
Rejestracja: 14 wrz 2005, 11:48
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Wstreciucha » 17 maja 2007, 16:36

moon pisze:Sęk w tym, że nie wiem co mogę a co nie jeść

Przede wszystkim wyrzuc wszystkie produkty wysokoprzetworzone - im dluzsza linia produkcyjna okreslonej zywnosci , tym bardziej niezdrowa.
Wywal maslo i margaryne, sosy i dipy - zamiast tychze uzywaj jogurtow, oliwy z oliwek .
Jesli zdecydujesz sie na weglowodany , to lepiej zjadaj je rano i w poludnie, niz wieczorem - zatem zrezygnuj z chleba z dzemem o 19tej - lepiej go zjesc o 9tej.
Jadaj jajka, sery biale, ryby, drob. Wywal kielbache , parowy , pasztety.
Wcinaj doslownie wszystkie warzywa, a z owocami uwazaj i lepiej zjadaj te o najnizszym IG . Zalaczam Ci link z tabela gdzie znajdziesz sobie owoce , ktore mozesz jesc. Wybieraj te poniezej 55IG. http://zdrowezywienie.w.interia.pl/glikemiczny.htm
O slodyczach chyba nie trzeba pisac - po prostu trzeba ich unikac, bo to puste kalorie .
Staraj sie jadac minimum 4-5 razy dziennie i o stalych godzinach.

Trudno jest doradzic komus , kto nie wie jakie ma dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Bilans Twoich kalorii pownien byc ujemny - jednym slowem powinnas ich wiecej spalac niz jesc. Zatem powinien to byc wynik roznicy zjedzonych kalorii z tymi spalonymi.
Zabierajac sie za cwiczenia powinnas pamietac o tym, ze najlepsze byloby dla Ciebie wprawienie calego ciala w ruch - wiec bieganie, plywanie , jazda rowerem, a nawet spacery. NIe licza sie dystanse - liczy sie czas. Po dwudziestu minutach zaczynasz spalac , wiec przyloz sie po pierwszym kwadransie a nie dawaj po nim za wygrana, bo nie bedzie efektu. Cwiczenia zaczynaj od strechingu - ponaciagaj wszystkie miesnie - wowczas minimalizujesz prawdopodobienstwo "zrobienia sobie krzywdy" - jak to mowisz.
Jesli chcesz to moge tu wrzucic cwiczenia na posladki, brzuch , uda, ramiona, biust i grzbiet - musze je jednak rozpisac, bo one sluza tylko mnie i bez opisu w niektorych mozesz nie zalapac o co chodzi.
Moge tez przeslac Ci mnostwo przepisow na salatki oraz na kilka innych niskokalorycznych potraw. Napisz tylko czy jestes zainteresowana tym, bo to bedzie wymagalo ode mnie przetrzepania mojego dysku :D

[ Dodano: 2007-05-17, 16:39 ]
TFA pisze:Ja polecam rowerek stacjonarny, najlepiej codziennie 35-50 min.

a ja polecam niestacjonarny, bo pogoda sie zrobila i zroznicowany teren jest lepszy niz pedalowanie w miejscu , nie wspomne o powietrzu
Te same fakty dają jednym wiele do myślenia, innym tylko do gadania.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 17 maja 2007, 16:40

TFA pisze:Mozna sie tez pobawic w diete tluszczowa, ale ja osobiscie nie polecam, nei dlatego ze nie dziala, lecz mam do niej uraz ze tak powiem fizjologiczy :| :D

Moze cos wiecej :>

Wstreciucha pisze:Wywal kielbache , parowy , pasztety.

Ja mimo to, ze odzywiam sie zdrowo, to pasztety jem drobiowe, ale kielbaski z grilla sobie nie odmowie.
W ogole ja mam wrazenie ze mnie mieso i warzywa i ziarna nie tucza, a wszystko inne tak.
Awatar użytkownika
TFA
Weteran
Weteran
Posty: 3055
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:57
Skąd: litwini wracają
Płeć:

Postautor: TFA » 17 maja 2007, 16:42

Yasmine pisze:Moze cos wiecej :>


ZATWARDZENIE mowi Ci to cos ? <hahaha> ale wiem jaki blad popelnialem, nie wolno calkowicie eliminowac blonnika z pokarmow, a blonnik maja wlasnie wszelkie pszenne, zytnie itd. rzeczy, ryz tez. Ja jadlem tylko samo miacho i tluszcz.
Ręce me do szabli stworzone, nie do kielni.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 17 maja 2007, 16:45

<hahaha>

TFA pisze:ZATWARDZENIE mowi Ci to cos ? <hahaha>

Nie mowi, bo ja zjadam fuuuull blonnika :D.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2007, 16:45 przez Yasmine, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lollirot
Weteran
Weteran
Posty: 3294
Rejestracja: 02 maja 2005, 00:52
Skąd: ...
Płeć:

Postautor: lollirot » 17 maja 2007, 16:45

Wstreciucha pisze:Moge tez przeslac Ci mnostwo przepisow na salatki

ja poprosze! przepisów i sałatek nigdy dość :D
pan nie jest moim pasterzem
a niczego mi nie brak
nie przynależę i nie wierzę
i chociaż idę ciemną doliną
zła się nie ulęknę i nie klęknę.
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 17 maja 2007, 16:48

Yasmine pisze:ale Moon rowerka nie ma chyba :>
Moon miala i robil za wieszak, potem sie zepsul i tata oddal :/
Wstreciucha pisze:rudno jest doradzic komus , kto nie wie jakie ma dzienne zapotrzebowanie energetyczne.
1447,2 <aniolek>
Wstreciucha pisze:Napisz tylko czy jestes zainteresowana tym, bo to bedzie wymagalo ode mnie przetrzepania mojego dysku :D
Baaardzo! Wstręciucha jesteś niesamowita! ;( Się kurna wzruszyłam ;(
Wstreciucha pisze:Wywal maslo i margaryne, sosy i dipy - zamiast tychze uzywaj jogurtow, oliwy z oliwek .
Wstreciucha pisze:Wywal kielbache , parowy , pasztety.
Nie jem tago. no moze pasztecik :D
Wstreciucha pisze:ja polecam niestacjonarny, bo pogoda sie zrobila i zroznicowany teren jest lepszy niz pedalowanie w miejscu , nie wspomne o powietrzu
Ale ja nie umiem jezdzic :(

[ Dodano: 2007-05-17, 16:51 ]
Z tego wymienionego to bieganie i spacery mi zostaja.
Bo od basenu mam wysypke a na rowerze nie jezdze.
I wlasnie zdaje sobie sprawe ze musze calym cialkiem ruszac, a nie tylko zajmowac sie 1 czescia np brzuchem :)

Trzeba isc na tance! <banan>
Awatar użytkownika
Wstreciucha
Weteran
Weteran
Posty: 2646
Rejestracja: 14 wrz 2005, 11:48
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Wstreciucha » 17 maja 2007, 16:55

1. SAŁATKA Z CZERWONEJ KAPUSTY
Główka czerwonej kapusty, 1 cebula, 3-4 winne jabłka, sól, ocet, olej, cukier
Kapustę poszatkować, ugotować w dużej ilości wody z octem i solą, odcedzić na pół ugotowaną. Cebulę pokrajać, jabłka zetrzeć na grubej tarce. Wymieszać kapustę z jabłkami i cebulą, doprawić olejem, octem, solą i cukrem.


2. SAŁATKA ŚRÓDZIEMNOMORSKA
1 puszka kukurydzy, 1 świeży ogórek, 2 strąki papryki (czerwonej i zielonej), szczypiorek
sos: 2 łyżki octu, 6 łyżek oleju, 2 łyżki keczupu, sól, pieprz, sos Tabasco do smaku
Paprykę i ogórka pokroić w bardzo drobną kosteczkę. Dodać osączoną kukurydzę, dokładnie wymieszać. Przygotować sos: olej utrzeć z octem, dodać keczup, przyprawić solą, pieprzem i sosem Tabasco. Polać tym warzywa, dobrze wymieszać, przed podaniem posypać posiekanym szczypiorkiem.


3. SAŁATKA SZANGHAJSKA
Kapusta pekińska, 2 kwaśne jabłka, majonez, musztarda, uprażone ziarnka sezamu, posiekane orzechy włoskie
Kapustę drobno poszatkować, jabłka zetrzeć na grubej tarce. Majonez doprawić niewielką ilością musztardy, wymieszać z kapustą i jabłkami, solą i pieprzem. Przed podaniem posypać sezamem i orzechami.


4. SAŁATKA MIŁOSNA
1 1/2 puszki ananasa (85 dkg), 1/2 czerwonej papryki, 1 cebula, 3 - 4 ząbki czosnku, 1/2 szklanka śmietany, sól, świeżo zmielony pieprz
Plastry ananasa osączyć, pokroić na małe kawałki. Paprykę umyć, oczyścić z gniazda nasiennego, pokroić na cienkie paseczki. Cebulę obrać, pokroić w pół talarki. Ananasa, paprykę i cebulę wymieszać. Czosnek obrać i posiekać. Śmietanę wymieszać z czosnkiem, solą i pieprzem, polać sałatkę, wymieszać i wstawić na 30 min. do lodówki.


5. SAŁATKA Z PORA I SELERA
2 nieduże selery, 1 por, sól, pieprz, ocet, oliwa
Selery obrać, sparzyć wrzątkiem. Por przekroić na wzdłuż na pół, dokładnie umyć. Selery i pora poszatkować bardzo cienko, posolić, doprawić pieprzem, octem i oliwą. Dokładnie wymieszać. Wstawić do lodówki na 2-3 godziny.


6. SAŁATKA Z KARTOFLI I SELERA
6 dużych kartofli, 1 duży seler, 1 cebula,
sos: 1 gotowane żółtko, łyżeczka cukru, łyżeczka musztardy, 3 - 4 łyżki śmietany, łyżka octu winnego (albo soku z cytryny).
Seler i ziemniaki ugotować w łupinach w osolonej wodzie. Obrać ze skórki, ostudzić, pokrajać w plasterki, cebulę w drobną kostkę. Przygotować sos: żółtka utrzeć drewnianą łyżką, dodać szczyptę soli i po kolei resztę ingrediencji. Dobrze utrzeć, polać tym sosem pokrojone jarzyny.


7. SAŁATKA Z SELERA I ANANASA
1/2 średniego selera, puszka kukurydzy, kilka plastrów ananasa z puszki, ok. 20 dkg wędzonego kurczaka, 1/2 szklanki majonezu
Zetrzeć oczyszczony, obrany seler na tarce w cienkie paseczki, dodać osączoną kukurydze. Pokroić w małe kawałki ananasa oraz pierś wędzoną z kurczaka lub inną część wędzonego kurczaka. Wszystko połączyć z majonezem i doprawić do smaku.


8. SAŁATKA PIECZARKOWA
30 dag pieczarek, 3 jajka ugotowane na twardo, 10-15 dag sera żółtego, pęczek grubego szczypioru, 2 łyżki majonezu, 1 łyżka chudej śmietany, odrobina oliwy z oliwek.
Oczyszczone pieczarki pokroić w kostkę, wrzucić na patelnię z rozgrzaną odrobiną masła, posolić. Podsmażyć tylko tyle, aby zmiękły. Powstały sok odlać, pieczarki przełożyć do miski. Ser i jajka pokroić w kostkę, dodać pokrojony szczypior, wymieszać z majonezem, śmietaną, oliwą. Doprawić solą oraz czosnkiem albo ulubionymi ziołami.


9. SAŁATKA JARZYNOWA
1/2 kg marchewki, 1 mały seler (ok. 15 dkg), 1/2 kg ziemniaków, 2 kiszone ogórki, 1 puszka zielonego groszku, 3 jajka, 1 winne jabłko, pęczek szczypiorku, 1/2 szklanki majonezu <http://www.kuchnia.com.pl/DiD/sosy.html>, sól, pieprz, natka pietruszki, koperek
Jarzyny opłukać i ugotować w łupinach ostudzić, obrać. Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać. Jabłko obrać, usunąć gniazdo nasienne. Jarzyny, ogórki, jabłko, jajka pokroić w kostkę. Szczypiorek posiekać, groszek odsączyć z zalewy. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać z majonezem. Posiekać natkę i koperek, posypać sałatkę, odstawić na godzinę. Udekorować majonezem, groszkiem i marchewką.


10. SAŁATKA GUGULA
2 pomidory, 25 dkg kukurydzy konserwowej, 1 cebula, sól, pieprz ziołowy, papryka słodka, śmietana
Pomidory i cebulę pokroić w ćwierć-księżyce, kukurydzę wypłukać w gorącej wodzie, tak by odszedł smak konserwy; wymieszać z pomidorami i cebulą, doprawić do smaku - koniecznie pieprz ziołowy, i polać śmietaną.


11. SAŁATKA CZOSNKOWA
puszka ananasa, 20 dkg sera żółtego, 10 dkg rodzynek, 4 jabłka (najlepiej winne), 5 dużych ząbków czosnku, ok. 1 szklanki majonezu;
Ananasa odsączyć z zalewy, pokroić w kostkę, jabłka pokroić w kostkę, rodzynki namoczyć i odsączyć, ser żółty zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać z majonezem. Wszystko wymieszać i odstawić do lodówki.


12. SAŁATKA Z RÓŻNYMI KIEŁKAMI
Pudełko (100 g) różnych kiełków, po 1 puszce (200 g) kukurydzy i czerwonej fasoli w zalewie, 1 nieduży ogórek sałatkowy, 200 g sera żółtego, 1/2 główki kapusty pekińskiej, sos Vinaigrette-Ireny <http://www.kuchnia.com.pl/DiD/sosy.html>;
Ser i ogórek pokroić w kostkę (kawałek ogórka zostawić do dekoracji). Kukurydzę i fasolę osączyć z zalewy. Kapustę cienko posiekać. Wszystkie składniki wymieszać w misce, polać sosem, odstawić na ok. 1 godzinę. Udekorować cząstkami zielonego ogórka.


13. SAŁATKA DLA WITKA MIKICIUKA
ok. 1 kg młodych ziemniaków, po 1 pęczku dymki i młodej marchewki, 2 ogórki małosolne, po 1 łyżce posiekanych ziół : pietruszki, koperku, bazylii, 3-4 jajka, szklanka majonezu <http://www.kuchnia.com.pl/DiD/sosy.html>, 1/2 szklanki jogurtu naturalnego, 2 łyżki pikantnego keczupu, sól, pieprz;
Ziemniaki ugotować w "mundurkach", obrać, ostudzić. Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać. Marchewkę oczyścić, ugotować na pół miękko, ostudzić. Ogórki, jajka i ziemniaki pokroić w kostkę, marchewkę - w plastry, dymkę wraz ze szczypiorkiem posiekać. Majonez, jogurt i keczup wymieszać. Wszystkie składniki wymieszać, doprawić solą i pieprzem, odstawić do lodówki na 1 godzinę. Przed podaniem udekorować liśćmi sałaty i cząstkami pomidora.


14. ZIELONA SAŁATA ZE ŚMIETANĄ
Główka zielonej sałaty, 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, po 1 łyżce cukru i soku z cytryny;
Umytą i osączoną sałatę poszarpać na mniejsze kawałki. Śmietanę wymieszać z cukrem i sokiem z cytryny. Polać sałatę przed samym podaniem.


15. SAŁATKA DUŃSKA
25 dkg makaronu (kolanka, rurki), 1/2 opakowania (25 dkg) mrożonej marchewki z groszkiem, 20 dkg kiełbasy (drobiowa, mortadela, parówkowa), 1 ogórek kiszony (może być małosolny), 1 nieduża cebula, po 1 niedużym strąku papryki zielonej i czerwonej,
1/2 szklanki majonezu <http://www.kuchnia.com.pl/DiD/sosy.html>, 1/2 szklanki jogurtu naturalnego, po 1 łyżce posiekanego koperku i natki pietruszki, sól, pieprz
Makaron ugotować, ostudzić. Marchewkę z groszkiem ugotować 3-4 minuty w osolonym wrzątku. Ostudzić. Kiełbasę obrać z osłonki, pokroić w plastry ok. 1/2 cm grubości, a następnie w paski 2-3 cm długie. Ogórek pokroić podobnie jak kiełbasę, ale cieniej. Cebulę pokroić w krążki. Paprykę oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w drobną kostkę. Majonez połączyć z jogurtem, wymieszać z makaronem, kiełbasą, warzywami i zieleniną. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić na godzinę do lodówki. Podawać ozdobioną ósemkami jajek i pomidorów.


16. SAŁATKA Z ZIELONEGO GROSZKU I PIECZAREK
1 puszka zielonego groszku, 7-8 małych pieczarek, 1 duże, winne jabłko z czerwoną skórką, sok z połowy cytryny, 20 dkg ostrego żółtego sera, 2 kopiaste łyżki rodzynek, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, pół szklanki majonezu <http://www.kuchnia.com.pl/DiD/sosy.html>, pół szklanki jogurtu naturalnego, sól, pieprz, szczypta cukru, łyżeczka musztardy francuskiej.
Groszek odsączyć, pieczarki umyć, poszatkować na cieniutkie plasterki i skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Ser i jabłko (nie obierać!) pokroić w kostkę - jabłko również skropić cytrynowym sokiem, żeby nie ciemniało. Rodzynki namoczyć na 15 minut w ciepłej wodzie, dokładnie osączyć. Wszystkie składniki sałatki wymieszać dokładnie, ale delikatnie, doprawić solą i pieprzem. Majonez <http://www.kuchnia.com.pl/DiD/sosy.html> wymieszać z jogurtem i musztardą, doprawić solą, pieprzem i cukrem. Sałatkę polać majonezem, jeszcze raz wymieszać. Udekorować pół plasterkami jabłka i gałązkami pietruszki.


17. JESIENNY WIANEK - sałatka jarzynowa
1 średni seler (ok.20 dkg), 1/2 kg marchewki, puszka zielonego groszku (250 g) 3 - 4 korniszony, 5 - 6 marynowanych grzybków, pęczek szczypiorku, 3 - 4 jaja, 1 szklanka majonezu <http://www.kuchnia.com.pl/DiD/sosy.html>, 1/2 szklanki jogurtu naturalnego, 14 - 15 cieniutkich plasterków gotowanej szynki, 5 łyżeczek żelatyny, odrobina oleju do formy;
do dekoracji: 2 jajka na twardo, kilka małych marynowanych grzybków, kilka liści zielonej sałaty, pomidory;
Marchewkę i seler ugotować w łupinach (każde osobno), ostudzić, obrać (można wykorzystać jarzyny z rosołu). Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać. Jarzyny, marynaty, jajka pokroić w kostkę. Szczypiorek posiekać, groszek odsączyć z zalewy. Majonez wymieszać z jogurtem, 1/2 szklanki odłożyć do dekoracji. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, po 10 minutach odcisnąć i roztopić w łyżce wody na małym ogniu. Dodać ją do majonezu i wymieszać. Majonez z żelatyną wymieszać z sałatką. Doprawić solą i pieprzem. Formę w kształcie wieńca wysmarować lekko olejem, sałatkę przełożyć do formy i odstawić na 3 -4 godziny do stężenia. Wyłożyć sałatkę na okrągły półmisek, polać resztą majonezu. Środek wyłożyć liśćmi zielonej sałaty, a w ten środek ładnie poukładać ruloniki szynki, aby utworzyły różowy bukiet otoczony zielenią. Przybrać sałatkę cząstkami jaj na twardo i ósemkami pomidora. Przed podaniem ochłodzić.


18. WARZYWNA GALARETA
3 małe pomidory, 3 małe rzodkiewki, 3 jajka ugotowane na twardo, 80 dkg ugotowanych warzyw (marchewka, groszek, kukurydza, czerwona fasola), odrobina oleju, 5 łyżeczek żelatyny, 250 g majonezu, 2 łyżki soku cytrynowego, pieprz, sól, szczypta cukru, rzeżucha do przybrania
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki. Rzodkiewki po umyciu i osuszeniu pokroić w plastry. Jaja obrać i przekroić wzdłuż na połówki. Warzywa ugotować, osączyć, odłożyć 2 łyżki wywaru, ostudzić. Miskę wysmarować olejem i dekoracyjnie przybrać ćwiartkami pomidorów, połówkami jaj, plasterkami rzodkiewki.
Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, po 10 minutach odcisnąć i roztopić w łyżce wody na małym ogniu. Dodać ją do majonezu i wymieszać z 2 łyżkami wywaru, sokiem cytrynowym, solą, pieprzem i cukrem. Połowę majonezu wyłożyć ostrożnie na jajka, rzodkiewki i pomidory. Pozostałą jego część wymieszać z warzywami i wyłożyć do miski.


19. SAŁATKA Z SOCZEWICY
85 g ugotowanej i ostudzonej zielonej soczewicy, 1 pokrojony pomidor średniej wielkości, 0,5 małego ogórka pokrojonego w drobna kostkę, 0,5 malej, cienko posiekanej cebuli, 2 łyżki oliwy, siekana zielona pietruszka i zioła do smaku
Zmieszać składniki w misce. Podawać w podgrzanych bulkach od hot-dogów. Można tez podawać na liściach sałaty, jako oddzielna sałatkę.


20. ROMANTYCZNA KOLACJA
1 główka sałaty, jajka gotowane na twardo, pomidory, papryka kolorowa, pietruszka zielona, tuńczyk, kukurydza z puszki.
Pokroić lub rozdrobnić wszystkie składniki i polać sosem z musztardy i oleju ( 2 łyżki musztardy i łyżka oleju) i posolić. Warto dodać do tej sałatki pieczywo z ziarnami;


21. SAŁATKI Z BOBU
I.
30 dag młodego bobu, 6 pieczarek (20 dag), 1 cytryna, 1/2 szklanki majonezu lub 3 łyżki oleju, 2 łyżki natki pietruszki, 2 łyżki wytrawnego wina, 2 łyżki świeżej bazylii, 1 łyżka sosu sojowego, pieprz, sól.
Bób opłukać, ugotować w osolonej wodzie, ostudzić i zdjąć skórkę. Pieczarki oczyścić, umyć, osączyć i pokroić na plasterki. Cytrynę wyszorować, umyć mydłem, sparzyć i pokroić na cienkie plasterki, a następnie każdy plasterek na ćwiartki. Składniki wymieszać. Dodać pietruszkę i bazylię. Majonez połączyć z sosem sojowym i winem. Polać sałatkę i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.
II.
Biorę tyle samo groszku konserwowego, co bobu, ziarna bobu dziele na pół, do tego ziemniaki gotowane, mieszam z majonezem, dużą ilością czosnku i ogórkiem kiszonym,
III
50 dag bobu, 2 nieduże ogórki konserwowe, strąk czerwonej konserwowej papryki, mała cebula, 3-4 łyżki gęstego majonezu, 2-3 ząbki czosnku, po 3 łyżki posiekanej natki pietruszki i koperku, łyżeczka posiekanych listków cząbru, pieprz, sól.
Bób ugotować, wyłożyć na sito, polać zimną wodą. Przestudzony obrać ze skórki, połączyć z drobno posiekanym czosnkiem i cebulą. Paprykę i obrany ogórek pokroić w cienkie paski, dodać do bobu, wymieszać z natką pietruszki, koperkiem i majonezem, doprawić do smaku solą i pieprzem.


22. ALZACKA SAŁATKA Z BURAKÓW
400 g buraków, 100 g serdelków, 1 cebula dymka, 4 łyżki posiekanych ziół: majeranek, kminek, czosnek, goździki.
Sos winegret z musztarda: 6 łyżek oliwy, 2 łyżki soku cytrynowego, 1 łyżka musztardy.
Małe buraki ugotować. Ostudzić, pokroić na plasterki. Z serdelków zdjąć skórkę. Posiekać na plasterki. Cebulkę obrać, umyć, posiekać. Zioła umyć, drobno posiekać. Przygotować sos. Rozetrzeć dokładnie musztardę z Soła i pieprzem, dodać sok cytrynowy, stale mieszając dolać oliwę. Buraki wymieszać z posiekana cebula, zalać sosem i wstawić na 1 godz. do lodówki. Przed podaniem dodać do buraków pokrojone serdelki, wymieszać, posypać ziołami.


23. ANGIELSKA SAŁATKA COLESLOW
1/2 główki białej kapusty, 1 cebula, 2 marchewki, 1 zielona papryka, 1 łyżka soku cytrynowego.
Sos: 150 g majonezu, 1 łyżka soku cytrynowego, 2 łyżki śmietany, 1 łyżeczka cukru, sól, pieprz.
Z kapusty zdjąć wierzchnie liście. Marchewkę i cebule obrać. Paprykę przeciąć na pół, usunąć gniazda nasienne. Kapustę i marchewkę poszatkować na cieniutkie paseczki długości
4 mm. Paprykę pokroić na cieniutkie paseczki, a cebule drobno posiekac. Pokrojone jarzyny włożyć do miski, lekko posolić, skropić sokiem cytrynowym. Przygotować sos. Majonez wymieszać z sokiem cytrynowym i śmietana. Dodać sól, cukier i pieprz. Wszystkie składniki dokładnie rozetrzeć. Tak przygotowanym sosem zalać jarzyny i wstawić na 1 godz. do lodówki.


24. AROMATYCZNA SURÓWKA
4 szklanki poszatkowanej kapusty /może być 2 białej i 2 czerwonej/, 1/4 szklanki posiekanej zielonej papryki, 1/4 szklanki posiekanego selera, 2 łyżki drobno posiekanej cebuli.
sos: 1/4 szklanki oleju, 2 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka nasion gorczycy, sól, pieprz
Zmieszać razem kapustę, paprykę, seler i cebulę. Osobno połączyć wszystkie składniki sosu. Przykryć, dobrze wstrząsnąć. Dodać do surówki i starannie wymieszać. Chłodzić w lodówce przynajmniej przez godzinę przed podaniem.


25. BENGALSKI CHUTNEY JABŁKOWY
16 dużych kwaskowatych jabłek, 50 g świeżego imbiru lub 2 łyżeczki sproszkowanego, 0,5 l octu winnego, 2 cebule, 6 ząbków czosnku, 500 g brązowego cukru, 50 g gorczycy, 1 łyżka soli, 1 łyżeczka chilli, 200 g rodzynek, 50 g siekanych migdałów.
Posiekać imbir, cebule i czosnek. Obrane i pokrojone jabłka gotować w occie z cukrem, aż będą miękkie. Dodać imbir, cebule i czosnek oraz wszystkie pozostałe składniki. Gotować bez przykrycia 20 min., mieszając często drewniana łyżka. Po ostudzeniu przełożyć do słoików.


26. BIAŁA SAŁATKA
2 białe rzodkwie (30 dag), 2 jabłka, 10 dag truskawek.
sos: 1/2 szklanki jogurtu naturalnego, 1/4 szklanki śmietany kremówki, 2 łyżki soku z cytryny, cukier, szczypta imbiru.
Rzodkiew umyć, obrać i pokroić na cienkie plasterki. Jabłka umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę Truskawki umyć, osączyć i poprzekrawać na pół. Wszystkie składniki wymieszać.
Sos.:·Śmietanę ubić, wymieszać z jogurtem, cukrem i imbirem. Sałatkę skropić sokiem z cytryny i polać sosem.


27. BUKIET Z SURÓWEK
1 zielona sałata, 400 g kapusty chińskiej lub białej, 200 g ugotowanej białej fasoli,
2 marchewki, 1/2 dużego selera bulwiastego, 2 pory (tylko białe części), 1 ogórek,
2 pomidory, 3 czerwone ostre papryki, 6 ugotowanych kartofli, kilka marynowanych grzybów, korniszonów, cebulek, 3 łyżki kaparów, 1 łyżka soku cytrynowego, 1 łyżka majeranku, 1 żabek czosnku, sól, 2 łyżeczki cukru.
Sos:
9 łyżek oliwy, 3 łyżki soku cytrynowego, sól, pieprz.
Surowe jarzyny umyć, osączyć z wody. Przygotować sos. Rozetrzeć sól i pieprz z sokiem cytrynowym. Dodać oliwę, wymieszać. Kapustę poszatkować na cieniutkie paseczki długości
5-6 cm. Wymieszać z cukrem, odstawić na 2 godz. Marchewki i seler obrać, zetrzeć na tarce o małych otworach. Skropić zaraz sokiem cytrynowym, by nie ściemniały. Do marchewki dodać 1 łyżeczkę cukru. Pory (tylko białe części) pokroić na plasterki. Paprykę bez pestek pokroić na cieniutkie paseczki. Ugotowane kartofle pokroić na plasterki. Każdy pomidor przekroić na 8 części. Ogórek pokroić na plasterki. Fasolkę osączyć z wody, dodać roztarty czosnek, sól, majeranek i 1lyzke sosu. Poszatkowana kapustę lekko odcisnąć, dodać paprykę, 2 łyżki sosu, wymieszać, odstawić na 2 godz. Na liściach sałaty ułożyć dekoracyjnie jarzyny, przybrać korniszonami, cebulkami i grzybkami. Przed podaniem połać sosem.


28. BUŁGARSKA SALATKA Z BURAKOW
350 g młodych buraków, 2 korniszony, 1 łyżeczka koperku, 1 łyżeczka szczypiorku.
Sos:
2 łyżki octu winnego, 4 łyżki jogurtu naturalnego, sól, pieprz.
Młode ugotować. Gdy będą miękkie odcedzić i jeszcze cieple obrać. Ostudzić. Buraki i korniszony pokroić ostrym nożem w kostkę o wielkości 1 cm. Umyty szczypiorek i koperek pokroić na drobne kawałki. Przygotować sos. Rozetrzeć sól i pieprz z octem. Dodać jogurt, wymieszać. Do buraków dodać korniszony i szczypiorek. Zalać sosem. Przełożyć do salaterki i posypać koperkiem. Wariant: do sałatki można dodać 500 g ugotowanych kartofli, pokrojonych w kostkę. Do tej sałatki należy przygotować podwójna ilość sosu.


29. CHINSKA SALATKA, Z BIALEJ KAPUSTY
1 kg białej kapusty, 1 ostra czerwona papryka, 1 mały kawałek imbiru, 3 łyżki białego octu winnego, 2 łyżki jasnobrązowego cukru, 1 łyżka oleju sezamowego,
100 g orzeszków ziemnych, 100 g migdałów, 1 łyżka soli.
Liście kapusty opłukać, osączyć z wody, cienko poszatkować, pokroić na kawałki długości 6 cm. Kapustę przełożyć do kamiennego garnka, wymieszać z Soła, cukrem. Odstawić na 2 godz. Paprykę przeciąć na pół., usunąć gniazda nasienne i pestki. Opłukać, pokroić w cienkie paseczki. Imbir obrać, drobno posiekać. Migdały sparzyć wrzątkiem, zdjąć skorke. Kapustę lekko odcisnąć, dodać olej, ocet, imbir i paprykę. Wymieszać, odstawić na 2 godz. w chłodne miejsce. Przed podaniem posypać sałatkę orzeszkami ziemnymi i migdałami.


30. CHINSKA SALATKA Z SUROWYCH JARZYN
2 duże marchewki, 1 zielony ogórek, 1 por, 1/2 selera,3 młode dymki.
Sos pomaranczowo-imbirowy:
sok z 1 pomarańczy, sok z 1 cytryny, 1 łyżka miodu, kawałek świeżego imbiru lub 1/4 łyżeczki sproszkowanego.
Jarzyny umyć, obrać, pokroić na cienkie paseczki wielkości i grubości zapałki. Z ogórka usunąć pestki. Cebulki umyć i obrać. Zielone części cebulek pokroić wzdłuż na cienkie paseczki, by powstała palemka. Palemki włożyć do zimnej wody, gdzie nabiorą właściwego kształtu. Imbir obrać, drobno posiekać. Z umytych owoców wycisnąć sok. Przygotować sos. Posiekany imbir rozetrzeć z łyżka miodu. Dodać soki, wymieszać i zalać jarzyny. Odstawić na 1 godz. i od czasu do czasu wymieszać. Przed podaniem ułożyć na półmisku i przybrać palemkami z cebulek.


31. COLESLAW
biała kapusta, marchewka poszatkowane, majonez (zwykły), pieprz, ewentualnie sok z cytryny.
Wymieszać. W Coleslaw jest jeszcze czosnek (może być sól czosnkowa, ale lepszy tarty i mało!) I trochę śmietany, majonez najlepiej Babuni.


32. ELEGANCKA SAŁATKA
150 g mrożonego zielonego groszku, 1 duży słoik grubych szparagów, pieczarki
sos :
10 łyżek oleju słonecznikowego, 1-2 łyżki octu winnego, sól, biały pieprz, łyżeczka cukru, 30-40 g drobno posiekanej cebuli
Pieczarki kroimy w jak najcieńsze plastry, szparagi pozbawiamy końcówek (są najsmaczniejsze, ale się rozwalają przy mieszaniu), kroimy na pół a następnie wzdłuż na cienkie plastry (jednego szparaga można przekroić na 3-5 takich plasterków w zależności od jego grubości), groszek (koniecznie mrożony bo z puszki się nie nadaje) gotujemy 2 minuty i odcedzamy. Mieszamy wszystko razem, dodajemy sos i na min. godzine do lodowki. Ja ją podaje następująco: biorę największy talerz, sałatkę układam na środku, poniżej 1 jajko pokrojone w ćwiartki, powyżej 3 trójkąty z chleba toastowego podpieczonego tosterem, ułożone tak, ze jeden zachodzi na drugi. Wygląda jak z najlepszej restauracji, a smakuje jeszcze lepiej


33. GADO GADO - SALATKA JARZYNOWA
150 g szpinaku, 100 g fasolki szparagowej, 100 g kiełków, 1 ogórek, 100 g serka sojowego tofu, 2 jajka, 1 kartofel, 150 g orzeszków ziemnych, 1/2 orzecha kokosowego, 3 łyżeczki cukru, 5 łyżek oleju, 1/2 łyżeczki soli.
Sos:
2 łyżki kolendry, 5 szalotek, 3 ząbki czosnku, 1 łyżka oleju.
Szpinak umyć i odstawić. Fasolkę umyć, a następnie odciąć ogonki, pokroić na 5 cm kawałki i ugotować. Gdy będzie miękka - odcedzić i odstawić. Kiełki umyć, zalać wrzącą woda, odcedzić i odstawić. Ogórek obrać, posiekać. Serek tufu pokroić w kostkę i podsmażyć na dobrze rozgrzanym oleju.
Jajko ugotować, obrać i pokroić na kawałki. Kartofel ugotować i pokroić w kostkę. Orzeszki podsmażyć na oleju na brązowy kolor. Odsączyć z tłuszczu, obrać z łupinek i utrzeć w moździerzu. Odstawić. Miąższ kokosa posiekać, zalać 125 ml gorącej wody i odstawić na 30 min. Odcedzić mleczko kokosowe do miseczki.
Przygotować sos: olej rozgrzać w garnku, włożyć posiekany czosnek i szalotki. Lekko podsmażyć, następnie dodać kolendre. Dobrze wymieszać, dodać mleko kokosowe, sól i cukier. Mieszać, aż cukier się rozpuści. Dodać orzeszki i smażyć przez minutę. Jarzyny, kiełki, tufu i jajko przełożyć do osobnych miseczek, zalać sosem i od razu podawać.


34. GALARETKA Z AWOKADO
2 awokado, 100 ml wywaru mięsnego, 1 łyżeczka żelatyny, 80 ml śmietanki kremowej, sok z 1 cytryny, 4 duże krewetki, sól, pieprz.
Przybranie: zielona pietruszka, koperek.
Awokado umyć, obrać, usunąć pestkę, miąższ zmiksować z sokiem cytrynowym i śmietanką. Doprawić solą i pieprzem. Żelatynę zalać 2 łyżkami zimnej wody, odstawić na 15 min. Podgrzać wywar, rozpuścić w nim żelatynę. Gdy galareta lekko ostygnie, zanurzyć w niej krewetki i odłożyć. Resztę galarety dodać do zmiksowanej masy z awokado, wymieszać, przełożyć do szklanych salaterek. Na wierzchu położyć po krewetce. Przybrać zielona pietruszka i koperkiem. Wstawić na 30 min do lodówki. Ochłodzoną galaretkę podawać nie wyjmując z salaterek.


35. JARZYNKA Z BURAKÓW I ORZECHÓW
500 g buraków, 1/4 szklanki wyłuskanych orzechów włoskich, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki octu winnego lub soku z cytryny, 3-4 gałązki kolendry, kilka gałązek zielonej pietruszki, sól, pieprz
Buraki umyć, ugotować, obrać ze skórki i drobniutko posiekać lub zetrzeć na tarce o dużych otworach. Orzechy włoskie i drobno posiekać albo przepuścić przez maszynkę, rozetrzeć z poszatkowanym czosnkiem, solą i kolendrą. Dodać ocet winny. Wymieszać z buraczkami, doprawić pieprzem. Sałatkę wyłożyć na półmisek, posypać drobno pokrojoną zieloną pietruszką.


36. JESIENNA SALATKA Z CYKORII
300 g cykorii, 1 winne jabłko, 1 różowy grejpfrut, 2 pomarańcze, 1 łyżka soku cytrynowego, 1 łyżka łuskanych orzechów włoskich, 1 łyżka rodzynków, kilka migdałów.
Sos winegret: 3 łyżki oliwy, łyżka soku cytrynowego, łyżeczka cukru, sól.
Cykorie oczyścić, odciąć gorzki miąższ u nasady korzenia, szybko umyć, osączyć, podzielić na pojedyncze listki. Każdy listki przeciąć na pol. Wszystkie owoce umyć. Jabłko pokroić na 16 części, usunąć pestki, skropić sokiem cytrynowym by nie ściemniało. Pomarańcze i grejpfrut obrać i wyciąć cząstki. Rodzynki umyć, namoczyć w przegotowanej wodzie. Migdały sparzyć, obrać ze skorki. Orzechy pokruszyć. Przygotować sos. Rozetrzeć cukier i sól z sokiem cytrynowym. Dodać oliwę, wymieszać. Do sosu dodać osaczone rodzynki i pokruszone orzechy. Do salaterki włożyć cykorie, jabłka, cząstki pomarańczy i grejpfruta. Wymieszać, zalać sosem, wstawić do lodówki. Przed podaniem posypać migdałami.


37. KOSZYK SUROWYCH JARZYN Z SOSAMI
1 zielona sałata, kilka ładnych liści kapusty, 1 pęczek rzodkiewki, 1 pęczek młodej marchewki, 1 kalarepka, 1 ogórek, 1 seler naciowy, 1 mały kalafior, 1 pęczek młodych cebulek, 1 zielona papryka, 1 czerwona papryka, 1 puszka szparagów, 1 puszka kukurydzy.
Wszystkie jarzyny dokładnie umyć i osuszyć. Kalafior podzielić na małe różyczki. Kalarepę, ogórek i gałązki selera pokroić na słupki długości 5-6 cm. Z papryki wyjąć gniazda nasienne, przekroić wzdłuż na kilka części. Szparagi i kukurydze odcedzić z zalewy na sicie. Marchewki i rzodkiewki pozostawić cale. Na dużym wiklinowym talerzu ułożyć kapusty, a na nich dekoracyjnie rozłożyć jarzyny. Osobno podąć w miseczkach dipy i sosy.


38. LETNIA SAŁATKA
2 pomidory, 2 ogórki zielone, 2 cebule, papryka czerwona, pęczek pietruszki, 20 dag sera białego, sól, pieprz, 3 łyżki oleju, 1 łyżka octu winnego
Warzywa dokładnie wyszorować. Pomidory pokroić w ćwiartki, ogórki w plasterki /nie zdejmować skórki/, paprykę w paski, cebulę w krążki. Przygotować sos: wymieszać olej z octem, doprawić pomidory i pokruszony ser. Ostrożnie wymieszać. Ozdobić pietruszką.


39. MANGO CHUTNEY
1 średniej wielkości melon, 1 średniej wielkości mango, 2 duże suszone papryczki chilli, 1 dl octu winnego, 4 ząbki czosnku, 25 g świeżego imbiru lub 1/2 łyżeczki sproszkowanego, 25 g siekanych migdałów, 200 g brązowego cukru, 100 g rodzynek, sól do smaku.
Melon obrać i usunąć pestki, pokroić w kostkę. Obrane i pokrojone na plasterki mango i melon posypać solą. Czosnek, imbir i papryczki chilli zgnieść na jednolita masę z niewielka ilością octu. Plasterki mango i melon wrzucić do wrzącego octu z cukrem, gotować na małym ogniu 5 min. Dodać pozostałe składniki, osolić do smaku, gotować 15 min. mieszajac często drewniana łyżka. Przełożyć do słoików.

Marynowany ogórek z marchewka, 1 duży ogórek, 1 marchewka, 3 łyżki octu, 2 łyżki cukru, sól.
Marchewkę umyć, obrać i przekroić wzdłuż na pół, a następnie na plasterki. Posypać cukrem, wymieszać i odstawić na 10 min. Ogórek umyć, obrać i pokroić wzdłuż na 4 części. Usunąć nasionka, a następnie pokroić na grube kawałki. Ogórek przełożyć do miseczki, posypać solą, zakryć i odstawić na 4 min. Odcisnąć nadmiar wody, uważając, aby nie uszkodzić plasterków ogórka. Marchewkę przełożyć do miseczki z ogórkiem, zalać octem, przykryć i odstawić na 24 godz. w chłodne miejsce. Marynowany ogórek z marchewka podaje się do potraw z ryżu.


40. NIEMIECKA SALATKA Z WEDLIN
300 g różnych rodzajów mortadeli, 100 g serdelków, 50 g korniszonów, 50 g marynowanych cebulek, 1 mała cebula, 1 łyżka kaparow,1 zielona sałata.
Sos ziołowy z musztarda:
6 łyżek oliwy, 2 łyżki soku cytrynowego, 1 łyżka musztardy, 1 łyżka świeżej bazylii lub 1/2 suszonej, 1 łyżka świeżego tymianku lub 1/2 suszonego, sól, pieprz.
Mortadele pokroić na plastry grubości 1 cm, następnie pokroić w kostkę wielkości 1 cm. Serdelki pokroić na plastry grubości 1/2cm. Korniszony pokroić na kawałki wielkości 1 cm. Cebule drobno posiekać. Przygotować sos. Bazylie i tymianek bardzo drobno posiekać. Utrzeć dokładnie drewniana łyżka musztardę z solą, pieprzem i ziołami. Dodać sok cytrynowy, a na końcu oliwę. Wszystko dokładnie wymieszać. Do dużej miski włożyć wędliny, korniszony, cebule i marynowane cebulki. Zalać sosem, dokładnie wymieszać. Przed podaniem ułożyć na liściach sałaty i posypać kaparami. Do sałatki z wędlin można podąć sałatkę z ugotowanych kartofli pokrojonych w kostkę, z sosem majonezowo-czosnkowym.


41. Ogórki w sosie winegret
2 ogórki, 1 zielona sałata, 1 łyżka posiekanego koperku, 1 łyżka posiekanej pietruszki, kilka listków świeżej mięty.
Sos winegret z cebula:
6 łyżek oliwy, 2 łyżki octu winnego, 1 cebulka dymka, sól, pieprz, cukier.
Ogórki umyć, obrać, pokroić na plasterki, następnie plasterki przeciąć na pol. Koperek, zielona pietruszkę i dymkę umyć i drobno posiekać. Przygotować sos. Rozetrzeć sól, pieprz i cukier z octem. Dodać oliwę i drobno posiekana cebule. Wymieszać. Do miski włożyć ogórki, zalać polowa sosu i wstawić na 2 godz. do lodówki.
Przed podaniem ułożyć na talerzu liście zielonej sałaty, na nich ogórki, posiekana pietruszkę z koperkiem, połać reszta sosu i przybrać listkami mięty.


42. Ostra sałatka owocowa
2 gruszki, 2 jabłka, 2 brzoskwinie, 4 morele, 100 g czereśni lub śliwek, 4 łyżki białego wytrawnego wina.
Sos:
200 ml białego wytrawnego wina, 1 łyżka oliwy, 1 łyżka musztardy, 1/2 łyżeczki startej skorki cytrynowej, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1,5 łyżeczki cukru pudru.
Wszystkie owoce dokładnie umyć. Gruszki i jabłka obrać, wyjąć pestki, pokroić na ósemki, skropić 4 łyżkami wina. Brzoskwinie pokroić na ćwiartki, morele na połówki. Z czereśni lub śliwek wyjąć pestki. Przygotować sos. Musztardę rozetrzeć z oliwa i winem. Dodać skórkę cytrynowa, gałkę muszkatołowa, cukier puder. W dużej misce wymieszać owoce, zalać sosem, wstawić do lodówki na 1 godz.


43. Pikantna sałatka serowa
25 dag sera tylżyckiego, 2 średnie cebule, 2 czerwone papryki, 2 łyżki oleju, 4 łyżki octu, 1-2 łyżki musztardy z całymi ziarenkami gorczycy, sól, pieprz, odrobina cukru do smaku
Cebule obrać. Potem pokroić na półtalarki. Papryki umyć, dokładnie oczyścić z gniazd nasiennych. Żółty ser pokroić w równe słupki. Liście sałaty dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Kilka całych liści odłożyć, resztę porwać palcami na małe kawałki. Przyrządzić sos do sałatki. W miseczce wymieszać musztardę z octem. Doprawić do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru. Na koniec dodać olej, ubić /olej musi związać się z resztą składników sosu/. Przygotowane składniki sałatki połączyć /oprócz całych liści sałaty/. Delikatnie przemieszać z częścią sosu. Cztery talerzyki udekorować liśćmi, dodać porcje sałatki z pikantnym sosem.


44. Płonąca sałatka ze szpinaku
8 szklanek posiekanego szpinaku, 1/4 bekonu, 2 jaja na twardo, pokrojone w plasterki, 1/4 szklanki selera, poszatkowanego, 2 łyżki siekanego szczypioru, 1/2 łyżki grubo zmielonego pieprzu, 1/4 łyżki cukru, 1/3 szklanki octu, 2 łyżki soku cytrynowego, 3 łyżki brandy.
Usmażyć bekon aż będzie chrupiący, odlać tłuszcz zachowując 1/2 szklanki. W dużym naczyniu do sałatek ułożyć szpinak, jaja, seler, szczypior, popieprzyć, posolić. W małym rondelku połączyć cukier, tłuszcz spod bekonu, ocet, sok cytrynowy.
Podgrzać niemal do wrzenia, wymieszać z pokruszonym bekonem i połączyć ze szpinakiem. Zmieszać. Ogrzać brandy aż zacznie parować. Zapalić i szybko polać sałatkę.


45. Pomarańczowy chrzan
5 jabłek, 60 g tartego chrzanu, pomarańcza, 4-5 łyżek soku cytrynowego, sól, cukier
Obrane jabłka zetrzeć na tarce, skropić sokiem cytrynowym, wymieszać z chrzanem. Pomarańcze sparzyć, umyć, zetrzeć skórkę na tarce. Z tak ogolonej wycisnąć sok, sok i skórkę dodać do jabłek i chrzanu, wymieszać. Doprawić do smaku solą i cukrem. Podawać do zimnych mięs i wędlin.


46. Pomidory w sosie rosyjskim
500 g małych pomidorów.
Sos rosyjski:
100 ml oleju słonecznikowego, 1 łyżka pasty pomidorowej, 50 ml keczupu, 2 łyżki miodu,
1 cebula, sól, pieprz, estragon.
Wybrać małe, ładne, jędrne pomidory jednakowej wielkości. Delikatnie umyć, sparzyć wrzątkiem, włożyć na chwile do zimnej wody i obrać. Przygotować sos. Cebule drobno posiekać. Miód podgrzać, dobrze rozetrzeć. Dokładnie wymieszać sól z pieprzem, estragonem i oliwa. Dodać keczup, łyżkę pasty pomidorowej, miód i posiekana cebule. Pomidory włożyć do salaterki, zalać sosem i odstawić na 1 godz. do lodówki.


47. Przekąska z serem
Główka sałaty, 2 dymki, 2 jajka ugotowane na twardo, 2 pomidory, 20 czarnych oliwek, zielona papryka, 100 g. chudej szynki lub piersi z kurczaka, 150 g. sera camembert lub rokpol.
Sos: 2 łyżki oleju, sól, sok z 1/2 cytryny, ząbek czosnku.
Liście sałaty rozdzielić, umyć, osączyć. Dymkę obrać, pokroić w cienkie krążki. Pomidory umyć, razem z jajkami pokroić na ćwiartki. Paprykę umyć, wyjąć gniazda nasienne, pokroić w krążki, oliwki osączyć. Ser pokroić w drobną kostkę. Szynkę pokroić w cienkie słupki. Sałatę rozłożyć na salaterce. Dodać warzywa, ser, wędlinę i jajka. Wierzch posypać oliwkami.
Z oleju i soku z cytryny ukręcić sos. Dodać zmiażdżony ząbek czosnku, posolić do smaku. Sałatkę polać sosem.


48. Raita z kabaczkiem
1/2 kg kabaczka, 3,5 dl jogurtu, 1 mała cebula, 2 ząbki czosnku, 1/2 łyżeczki chilli, 1/2 łyżeczki masła, nać pietruszki, sól do smaku.
Z obranego kabaczka usunąć środek nasienny, pokroić w kostkę. Gotować w osolonej wodzie nie dłużej niz. 5 min., aby zachował jędrność. Odcedzić i ostudzić. Jogurt dobrze roztrzepać z solą. Dodać kawałki kabaczka, bardzo drobno posiekana cebule i czosnek, wymieszać. Raitę przeląc do małych miseczek, posypać z wierzchu garam masala i chilli. Włożyć do lodówki na 40 min. Podawać jako dodatek do dania głównego, po przybraniu nacią pietruszki.


49. Raita z ogórkiem
2 małe ogórki, 500 ml jogurtu, 1 zielona papryczki chilli, 1/2 łyżeczki papryki słodkiej, 1/2 łyżeczki garam masala, sól do smaku.
Ogórki obrać i pokroić w drobna kostkę. Posolić i odstawić na godzinę, aby zmiękły. Po tym czasie odlać płyn, który puszcza ogórki. Posiekać paprykę. Jogurt dokładnie wymieszać z solą. Dodać paprykę i ogórki. Przeląc raitę do małych miseczek, posypać z wierzchu garam masala i chilli. Odstawić do lodówki na 40 min. Podawać schłodzona jako dodatek do dania głównego.


50. Rojak - sałatka indonezyjska
200 g kiełków, 200 g szpinaku, 1 mały ananas, 1 ogórek, 100 g serka sojowego tufu, 2 owoce mango, 4 łyżki soku cytrynowego.
Sos: 200 g smażonych orzeszków ziemnych, 5 świeżych czerwonych papryczek chilli, 4 łyżki pasty krewetkowej, 2 łyżki brązowego cukru, 10 łyżek soku
cytrynowego, 150 ml wody, 1 łyżeczka soli.
Kiełki umyć, zalać wrzątkiem i odcedzić. Szpinak umyć, zalać wrzątkiem i odstawić na minutę. Odcedzić. Ananas i ogórek obrać, pokroić na plasterki. Serek tufu pokroić na paseczki lub w kostkę. Mango obrać i drobno pokroić. Kiełki, szpinak, ananas, ogórek, serek tufu oraz mango ułożyć oddzielnie na jednym, dużym półmisku. Przygotować sos: orzeszki rozetrzeć w moździerzu na gładka pastę. Papryczki zalać woda i odstawić na 15 min. Przełożyć do moździerza i utrzeć. Dodać pastę krewetkowa, sól, cukier, sok cytrynowy i wodę. Wymieszać.
Do każdej miseczki włożyć po łyżce przygotowanych owoców i jarzyn. Polać niewielka ilością soku cytrynowego. Dodać 1-2 łyżki sosu i od razu podawać.

[ Dodano: 2007-05-17, 16:57 ]
51. Sałata z oliwkami
1 główka sałaty, 50 g oliwek czarnych, 1 ogórek, 1 pęczek rzodkiewek, 4 kromki chleba, 8 kulek sera mozzarella lub bryndzy owczej, 6 łyżek oliwy, 2 łyżki octu, 1 łyżeczka musztardy, 1/2 pęczka szczypiorku, sól, pieprz, oliwa do smażenia.
Liście sałaty umyć i osuszyć. Porozrywać na niewielkie kawałki i ułożyć w salaterce. Oliwki wypestkować. Rzodkiewki i ogórki umyć i pokroić w plasterki. Dodać wszystko do sałaty. Szczypiorek opłukać i drobno poszatkować. Z chleba usunąć skórkę. Miękisz pokroić w kostkę. Przysmażać na dużej ilości silnie rozgrzanej oliwy na zloty kolor (ok. 5 min). Osączyć z nadmiaru oliwy i dodać do pozostałych składników. Dodać kulki mozzarelli lub bryndzy. Oliwę połączyć z solą, pieprzem, musztarda. Wymieszać i odstawić na 3 min. Sosem tym połać sałatkę, posypać szczypiorkiem i podąć.


52. Sałatka indyjska
100 g dlugoziarnistego ryżu, 250 ml bulionu z kury, 50 g czerwonej fasoli z puszki, 50 g ziaren kukurydzy z puszki, 1 pomidor, 1 mała cebula, 1 jabłko, 1 banan,2 plasterki ananasa, 1 pomarańcza bez pestek, 20 g rodzynków, 1 łyżeczka masła, 1 łyżka posiekanych ziół (pietruszka, estragon, mięta).
Sos winegret:
3 łyżki oliwy, 1 łyżka soku cytrynowego, sól, pieprz.
Ryz starannie opłukać pod bieżąca woda, zalać wrzącym bulionem, zamieszać, przykryć, gotować na bardzo małym ogniu 17-20 min. Czerwona fasole i kukurydze po wyjęciu z puszki wypłukać w zimnej wodzie, osączyć na sicie. Cebule obrać, pokroić na cieniutkie plasterki. Pomidora sparzyć wrzątkiem, zdjąć skórkę, pokroić na plasterki. Owoce umyć, obrać. Ananasa i jabłko pokroić w kostkę, banana na plasterki a pomarańcze podzielić na cząstki. Zielona pietruszkę, świeży estragon i miętę drobno posiekać. Rodzynki umyć, osączyć z wody.
Przygotować sos. Rozetrzeć dokładnie sok cytrynowy z solą i pieprzem. Dodać oliwę i jeszcze przez chwile ucierać, by wszystkie składniki dobrze się połączyły. Na gorącym maśle podsmażyć rodzynki, ostudzić, dodać do zimnego ryżu. Połączyć ryz z fasola, kukurydza i owocami, połać sosem, delikatnie wymieszać. Wstawić na 1 godz. do lodówki. Przed podaniem posypać posiekanymi ziołami.


53. Sałatka kalifornijska
1 duże czerwone jabłko, 2 pomarańcze bez pestek, 70 g białych winogron bez pestek, 70 g czarnych winogron bez pestek, 250 g białej kapusty, 2 łyżki prażonych ziaren słonecznikowych, 2 łyżki szczypiorku.
Sos:
2 łyżki soku cytrynowego, 2 łyżki oliwy, sol, pieprz.
Wszystkie owoce, kapustę i szczypiorek umyć, osączyć z wody. Nie obrane jabłko pokroić na ćwiartki, następnie na plasterki grubości 2-3 mm i zaraz skropić je sokiem cytrynowym, by nie ściemniało. Pomarańcze obrać, podzielić na cząstki. Winogrona oderwać od gałązek. Kapustę posiekać na paseczki grubości 1 mm. Szczypiorek drobno pokroić. Przygotować sos. Rozetrzeć sól i pieprz z sokiem cytrynowym. Dodać oliwę, wymieszać. W dużej misce wymieszać dokładnie sos z owocami, kapusta i szczypiorkiem. Przed podaniem przełożyć do salaterki i posypać prażonymi ziarnami słonecznika.


54. Sałatka kartoflana I
400 g kartofli młodych lub wyciętych łyżeczka, 100 g karczochów z puszki, 20 małych cebulek marynowanych, 15 korniszonów, 10 rzodkiewek, 10 ziaren zielonego pieprzu,
4 zielone oliwki, kilka gałązek zielonej pietruszki.
Sos majonezowo-czosnkowy:
80 g majonezu, 2 łyżki soku cytrynowego, 3 ząbki czosnku, sól, pieprz, cukier.
Małe, młode kartofle jednakowej wielkości dobrze wyszorować szczoteczka pod bieżąca woda. Zalać zimna, osolona woda, gotować tak, by się nie rozsypały. Odcedzić, ostudzić. Można również zrobić sałatkę ze starych kartofli. Z surowych kartofli - umytych i obranych - wyciąć kulki, ugotować, ostudzić. Korniszony, karczochy i marynowane cebulki osączyć na sicie, rzodkiewki umyć. Korniszony pokroić na kawałki długości 1 cm. Duże rzodkiewki przeciąć na pół, a małe zostawić cale. Karczochy przeciąć na połówki lub na ćwiartki, oliwki posiekać.
Przygotować sos. Majonez wymieszać z sokiem cytrynowym, dodać sól, cukier, pieprz i roztarty czosnek. Wymieszać. Do dużej miski włożyć kartofle, cebulki, rzodkiewki, korniszony i karczochy. Zalać sosem i wymieszać. Przed podaniem przełożyć do miski, posypać posiekanymi oliwkami, przybrać zielonym pieprzem i zielona pietruszka.


55. Sałatka kartoflana II
400 g kartofli młodych lub wyciętych łyżeczka, 20 jajek przepiórczych, 20 małych pieczarek marynowanych, 1 łyżka kaparów, 1/2 łyżki szczypiorku, 1 puszka anchois.
Sos majonezowo-sojowy:
3 łyżki majonezu, 1łyżka soku cytrynowego, 1 łyżka sosu sojowego, cukier.
Małe, młode kartofle jednakowej wielkości wyszorować szczoteczka pod bieżąca woda. Zalać zimna, osolona woda. Ugotować tak, by się nie rozsypały. Odcedzić, ostudzić. Można również zrobić sałatkę ze starych kartofli. Z surowych obranych i umytych kartofli wyciąć kulki, ugotować, ostudzić. Jajeczka delikatnie umyć, ugotować na twardo, obrać. Fleciki anchois osączyć na sicie. Szczypiorek umyć, drobno posiekać. Wybrać 20 pieczarek jednakowej wielkości. Przygotować sos. Dokładnie rozetrzeć cukier z sokiem cytrynowym. Dodać łyżkę sosu sojowego. Pod koniec dodać majonez, dobrze wymieszać. Do dużej miski włożyć kartofle, cale jajeczka, posiekany szczypiorek i fleciki anchois. Zalać sosem i wymieszać. Przed podaniem przełożyć do salaterki i posypać kaparami.


56. Sałatka litwacka
200 g pieczeni cielęcej lub pieczonego drobiu lub chudego mięsa z rosołu, 4 ziemniaki, 1 marchew, 1/2 średniego selera, 150 g kalafiora, 100 g zielonego groszku, 100 g fasoli szparagowej, ogórek kiszony, jabłko, jajo na twardo, cytryna, natka pietruszki, sól, pieprz, odrobina czosnku.
Ziemniaki ugotować w łupinie, obrać i pokroić w kostkę. Warzywa ugotować oddzielnie, kalafior podzielić na różyczki, fasole szparagowa drobno pokroić, jabłko obrać, pokroić w kostkę. Dodać pokrojona w drobna kostkę pieczeń lub chude mięso z rosołu, ewentualnie mięso drobiowe. Wszystko wymieszać, przyprawić solą, pieprzem, czosnkiem i sokiem z cytryny. Podawać w sala terze, przybierając sałatkę jajem na twardo pokrojonym w cienkie plasterki lub posiekanym. Posypać siekana natka pietruszki.


57. Sałatka nicejska
2 jaja, 1 duży ogórek, 3 pomidory, 1 cebula, 2 papryki zielony, 150 g młodego zielonego bobu, 100 g oliwek czarnych, 12 filetów z anchois, 1 pęczek siekanej zielonej pietruszki.
Sos vinaigrette:
1,5 łyżki octu winnego lub soku z cytryny, 4,5 łyżki oliwy, 1 żabek czosnku, sól, pieprz.
Jaja ugotować na twardo (ok. 15 min). Schłodzić, obrać i pokroić w ćwiartki. Bob ugotować w osolonej wodzie (ok. 20 min). Odcedzić, ostudzić i obrać. Ogórek umyć i pokroić w cienkie plasterki. Pomidory umyć, pokroić w cząstki. Papryki umyć, wypestkować, pokroić w paseczki. Cebule obrać, pokroić w cienkie krążki. Oliwki wypestkować. Sól rozetrzeć z octem lub sokiem cytrynowym. Ciągle mieszając, dodawać stopniowo oliwę. Doprawić pieprzem, dodać obrany i zmiażdżony czosnek, sos starannie wymieszać. W salaterce ułożyć przygotowane jarzyny i bob. Zalać polowa sosu. Przybrać filetami z anchois, cząstkami jaj na twardo oraz zielona pietruszka. Zalać reszta sosu i podawać.


58. Sałatka orzeźwiająca
3 duże dojrzale pomidory, 1 mała ostra papryczka, 2 niewielkie cebule, 1 pęczek zielonej pietruszki, kilka kiszonych oliwek, sok z 1 cytryny, 2 łyżki oliwy, pieprz.
Cebule obrać i grubo posiekać. Zielona pietruszkę przebrać, opłukać i bardzo drobno posiekać. Paprykę umyć, wypestkować i pokroić w plasterki. Pomidory obrać. Dwa z nich pokroić w ćwiartki, a z trzeciego wycisnąć sok, który przecedzić przez gęste sito. Oliwki wymieszać z sokiem cytrynowym oraz przecedzonym sokiem z pomidora. Sos dokładnie wymieszać. Ćwiartki pomidora ułożyć w salaterce. Dodać pokrojona ostra paprykę, posiekane cebulki. Przybrać oliwkami, posypać posiekana zielona pietruszka i połać sosem. Oprószyć pieprzem, schłodzić w lodowce, podawać.


59. Sałatka ostro-kwasna z kapusty
800 g kapusty chińskiej lub białej, 1 ostra czerwona papryka, 1 średni kawałek imbiru, lub 2 łyżeczki imbiru w proszku, 3 łyżeczki cukru, 1 łyżeczka musztardy, 3 łyżeczki białego octu winnego, 1 łyżka oleju, 2 łyżki soli, 2 łyżki orzeszków.
Liście kapusty dokładnie umyć, osączyć i poszatkować na cieniutkie paseczki długości 4-6 cm. Dokładnie wymieszać z Soła i cukrem, po czym odstawić na 2 godziny. Paprykę umyć, wypestkować i pokroić na cieniutkie paseczki. Imbir obrać i drobno posiekać. Kapustę lekko odcisnąć. Dodać paprykę, imbir, musztardę i olej. Dokładnie wymieszać i odstawić na 2 godz. Przed podaniem posypać orzeszkami.


60. Sałatka owocowa w sosie majonezowo-imbirowym
4 śliwki, 2 kwaśne jabłka, 2 banany, 2 gruszki, 1 pomarańcza, 1 łyżka soku cytrynowego.
Sos majonezowo-imbirowy:
100 g majonezu, 25 ml koniaku, 1 łyżeczka cukru pudru, 1 łyżeczka soku cytrynowego, 1/2 łyżeczki imbiru, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, pieprz biały.
Wszystkie owoce dokładnie umyć, obrać. Śliwki przeciąć na pol., wyjąc pestki.
Jabłka i gruszki pokroić na ósemki, banany na plasterki, pomarańcze na kawałki.
Pokrojone jabłka, gruszki i banany skropić sokiem cytrynowym, by nie ściemniały.
Przygotować sos. Rozetrzeć dokładnie cukier z pieprzem, imbirem i gałka muszkatołowa. Dodać sok cytrynowy, majonez i koniak. Dobrze wymieszać. Owoce przełożyć do salaterki, zalać sosem. Najlepiej przygotować sałatkę tuz przed podaniem. Podawać do cielęciny i drobiu.


61. Sałatka po szeklersku
500 g kiszonej kapusty, 150 g cebuli, 150 g korniszonów, 100 g marchewki, 3 czerwone papryki, 100 g marynowanej papryki.
Sos:
500 ml zimnej przegotowanej wody, 2 łyżki octu winnego, 2 łyżki oleju, 1 łyżka cukru, 1 pęczek koperku, sól.
Kiszona kapustę wypłukać pod bieżąca woda i dobrze osączyć na sicie. Marchewkę i cebule obrać i umyć. Marchewkę i korniszony pokroić w plasterki. Cebule przeciąć wzdłuż i pokroić na cienkie plasterki a następnie posolić i zostawić na 10-15 min. Marynowana paprykę drobno posiekać. Z czerwonych papryk wyjąc gniazda nasienne. Papryki przeciąć na pol., usunąć białe części i pokroić w cienkie paseczki. Przygotować sos: koperek umyć i drobno posiekać. Cukier rozpuścić w wodzie, dodać ocet, olej i posiekany koperek. W dużej misce wymieszać jarzyny, zalać sosem i wstawić do lodówki. Można przyrządzić większa ilość sałatki i przechowywać ją w lodowce, w zamkniętym słoiku, przez kilka dni.


62. Sałatka pomarańczowa
1,5 kg pomarańczy, 250 g czarnych oliwek, 2 główki czosnku, sól, czarny pieprz, papryka mielona słodka, 1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka kolendry mielonej, 2 zielone cytryny,
4 łyżki oliwy z oliwek, natka pietruszki.
Pomarańcze umyć w cieplej wodzie, osuszyć, obrać ze skorki tak, by odciąć również biała błonkę pokrywająca cząstki. Wyciąć nożem cząstki spomiędzy białych błonek i włożyć do salaterki. Główki czosnku dokładnie posiekać i dodać do pomarańczy. Dodać sól, pieprz, cynamon, mielona paprykę i kolender oraz oliwę. Delikatnie wymieszać. Wycisnąć sok z cytryn i skropić nim pomarańcze, dodać oliwki i wymieszać całość. Wstawić do lodówki na 1 godz. Podawać ochłodzona. Przybrać gałązkami natki pietruszki.


63. Sałatka rzymska
1 główka sałaty, 100 g chudego wędzonego boczku, 100 g kiełbasy paprykowej, 200 g ugotowanej, dużej, białej fasoli, 100 g oliwek czarnych, 2 marchwie, 1/2 korzenia selera,
1 łyżka majeranku, 1 żabek czosnku, 2 cebulki dymki.
Sos: 5 łyżek oliwy, 2 łyżki soku z cytryny, sól, pieprz.
Liśćmi sałaty wyłożyć dno półmiska. Składniki sosu połączyć ze sobą i dokładnie wymieszać.
Mięso z kiełbasy pokroić w słupki. Marchew i korzeń selera obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Boczek pokroić w cienkie plasterki. Cebulki dymki pociąć wzdłuż w paski. Fasole osączyć z wody, w której się gotowała i osuszyć. Czosnek rozetrzeć ze szczypta soli. Fasole wymieszać z czosnkiem, majerankiem i 1 łyżka sosu. Wszystkie wymienione składniki ułożyć na liściach sałaty i skropić sosem.


64. Sałatka szopska
4 słodkie papryki, 1 ostra papryczka "czuszka", 2-3 duże pomidory, 1 czerwona cebula,
1 ogórek, 2 łyżki zielonej pietruszki, 250 g owczego sera, sól.
Sos: 6 łyżek oleju słonecznikowego, 2 łyżki octu winnego, sól.
Papryki umyć, osuszyć, opiec w piekarniku (ok. 5 min). Zdjąć skórkę. Przeciąć papryki na pól, wyjąć gniazda nasienne. Pokroic na paski szerokosci 1cm. Pomidory sparzyć wrzatkiem, zdjac skorke. Pokroic na duze kawalki. Cebule obrac, umyc, pokroic w plasterki. Ogorek umyc, pokroic na duze kawalki. Pietruszke i czuszke umyc, drobno posiekac. Ser zetrzeć na grubej tarce lub pokruszyć. Przygotować sos. Dokładnie rozetrzeć ocet z Soła, dodać olej, przez chwile ucierać, by wszystkie składniki dobrze się połączyły. Pokrojone jarzyny lekko osolić, włożyć do miski. Przed podaniem polać sosem, posypać zielona pietruszka i ostrym serem.


65. Sałatka waldorf
250 g selera, 250 g winnych jabłek, 1 banan, 100 g łuskanych orzechów, 2 łyżki soku cytrynowego.
Sos: 80 g majonezu, 1 łyżka soku cytrynowego, 4 łyżki (50 ml) słodkiej śmietany.
Seler obrac, pokroić na plastry, następnie na kwadraty wielkości 1,5 cm. Zalać mała ilością wrzącej wody, dodać 1 łyżkę soku cytrynowego i gotować 5 min. Powinien być lekko twardy i jędrny. Odcedzić, wystudzić. Jabłka umyc, obrac, pokroic w kostkę. Orzechy posiekac. Banana obrac, pokroic na plasterki, skropić 1 łyżka soku cytrynowego, aby nie ściemniał. Przygotować sos. Majonez wymieszać z sokiem cytrynowym i 4 łyżkami słodkiej śmietany. Owoce przełożyć do salaterki, dodać polowe orzechów, zalać przygotowanym sosem, wymieszać, mocno oziębić. Posypać pozostałymi orzechami.


66. Sałatka wiejska (francuska)
1 główka zielonej sałaty, 250 g cykorii, 100 g sałaty zimowej (roszponki), 18 cieniutkich kromeczek bagietki, 200 g wędzonego bekonu lub boczku w 1 kawałku, 3 ugotowane na twardo i drobno posiekane jaja, 3 łyżki oliwy, 2 łyżeczki musztardy, 3 łyżki octu winnego,
1 ząbek czosnku, sok z 1/2 cytryny, sól, pieprz.
Liście cykorii i sałat umyc, osuszyć i pokroic. Bekon, po usunięciu skorki, pokroic w plastry grubości ok. 4 mm, a następnie w słupki. Zalać niewielka ilością wody, zagotować i gotować 2 min. W salaterce połączyć ze sobą musztardę, sok z cytryny, 2 łyżki octu winnego i sól. Wymieszać, dodać oliwę, doprawić pieprzem i wymieszać ponownie. Plastry bagietki zapiec w piekarniku na złotobrązowo. Czosnek obrac i zmiażdżyć. Nacierać nim zazlocone grzanki. Do salaterki z sosem dodać pokrojona zieleninę i wymieszać. Na patelni, na silnym ogniu, podsmażyć na złoto obgotowany bekon i dodać go, wraz z tłuszczem ze smażenia, do salaterki z sałata. Patelnie zalać reszta octu winnego, po czym wstawić na 1 min na silny ogień. Powstały sos dodać do sałatki i szybko wymieszać. Sałatkę podawać przybrana grzankami i posypana drobno posiekanymi jajami na twardo.


67. Sałatka wiejska (grecka)
3 twarde pomidory, 1 Ogorek, 1 cebula, 2 zielone papryki, 200 g czarnych oliwek,
180 g sera owczego lub białego, 125 ml oliwy, 60 ml octu winnego, oregano, sól, pieprz.
Pomidory i ogórek pokroić w plastry, podobnie pokroic cebule i papryki. Przełożyć do miski, oprószyć solą, pieprzem i oregano. Dodać oliwki i dokładnie wymieszać. Ser pokroić w drobna kostkę i wrzucić do miski. Całość połać octem i oliwa i wymieszać.


68. Sałatka z gotowanych młodych jarzyn
1 pęczek młodej marchewki, 1 mały kalafior, 1 biała rzodkiew, 1 młody seler, 2 młode buraki, 100 g brukselki, 100 g młodych kartofli.
Sos winegret z ziołami:
3 łyżki oliwy, 1 łyżka soku cytrynowego, 1 mała cebula, 1 ząbek czosnku, 1/2 łyżeczki oregano, 1/2 łyżeczki bazylii, sól, pieprz, cukier.
Sos serowo-ziolowy:
100 g serka homogenizowanego, 100 ml śmietany, 1 łyżka posiekanego szczypiorku,
1 łyżka posiekanej pietruszki lub koperku, sól, pieprz.
Jarzyny umyć, starannie wyszorować szczoteczka (nie obierać). Ugotować razem w osolonej wodzie marchew, rzodkiew i seler. Każda z pozostałych jarzyn ugotować oddzielnie w osolonej wodzie. Jarzyny ostudzić. Buraki i rzodkiew obrac ze skorki. Wszystkie jarzyny pokroic na owalne kawalki długości ok. 3 cm. Przygotować sos winegret. Cebule obrac, drobno posiekac, czosnek rozetrzeć. Wymieszać oliwę z sokiem cytrynowym, solą, pieprzem i ziołami. Dodać cebule i czosnek. Jarzyny polać sosem i starannie wymieszać. Przygotować sos serowo-ziolowy. Starannie rozetrzeć serek ze śmietaną i przyprawami. Sos podąć oddzielnie w miseczce.


69. Sałatka z jarzyn z sosami ziolowymi
1 pęczek młodej marchewki, 1 mały kalafior, 1 kalarepa, 1 biała rzodkiew, 4 małe selery, 8 małe buraki, 200 g brokłów, 8 małych kartofli.
Sos winegret z ziołami:
3 łyżki oliwy, 1 łyżka soku cytrynowego, 1 mała cebula, 1 ząbek czosnku, 1/2 łyżeczki oregano, 1/2 łyżeczki bazylii, sól, pieprz, cukier.
Sos serowo-ziolowy:
100 g serka homogenizowanego, 100 ml śmietany, 1 łyżka posiekanego szczypiorku, 1 łyżka posiekanej pietruszki lub koperku, sól, pieprz.
Ugotować w lekko osolonej wodzie marchew, rzodkiew i selery. Buraczki, selery i rzodkiew obrac ze skorki. Rzodkiew pokroic na długie kawalki. Kalafior i brokuły podzielić na "różyczki". Przygotować sos winegret. Cebule obrac, drobno posiekac, czosnek rozetrzeć. Wymieszać oliwę z sokiem cytrynowym, solą, pieprzem i ziołami. Dodać cebule i czosnek. Wszystkie jarzyny ułożyć dekoracyjnie na talerzu, polać sosem winegret. W oddzielnej miseczce podąć sos serowo-ziolowy zrobiony z serka roztartego ze śmietaną i przyprawami.


70. Sałatka z karczochów w sosie winegret
400 g karczochów (z puszki), 20 jajek przepiórczych, 20 małych marynowanych pieczarek, 1 puszka anchois, 1 łyżka kaparów, 1 łyżka drobno pokrojonego szczypiorku.
Sos winegret:
5 łyżek oliwy, 1 łyżeczka musztardy, 2 łyżki soku z cytryny lub octu winnego, sól, biały pieprz.
Karczochy osączyć z zalewy i przekroić na pol. Pieczarki i kapary wyjac z zalewy, osączyć na sicie, anchois wyjac z puszki. Jajeczka przepiórcze umyc, ugotować na twardo, obrac ze skorupek. Przygotować sos: w misce utrzeć drewniana łyżka musztardę z solą i pieprzem. Dodać ocet lub sok z cytryny. Wlać oliwę, dokładnie wymieszać. Do sosu włożyć karczochy, jajeczka, anchois, kapary, szczypiorek i pieczarki. Wymieszać. Sałatkę przykryć, odstawić na 30 min.


71. Sałatka z kiełków sojowych
150 g kiełków sojowych, 1/2 pęczka natki pietruszki, 1 łyżka ziaren sezamu
Sos: 1/4 filiżanki sosu sojowego, 1/4 filiżanki lekkiego octu, szczypta imbiru.
Sezam uprażyć na suchej patelni, aż zacznie wydawać mocny aromat. Wymieszać w kubku składniki sosu. Kiełki obrac z włosowatych korzonków, umyc, wrzucić na chwile do wrzątku, odcedzić na sicie, opłukać w zimnej wodzie, osuszyć z nadmiaru wody na ściereczce. Pietruszke umyc, zanurzyć na 1/2 min. we wrzątku, osączyć, pokroić na trzycentymetrowe kawalki. Wymieszać razem jarzyny, plac sosem. Przełożyć na indywidualne głębokie czareczki, każda porcje posypać szczypta ziaren sezamu, podawać jako dodatek na zimno.


72. Sałatka z kiełków sojowych z kura
350 g kiełków sojowych, 1 ugotowana pierś kurza, 3 cebulki dymki, 1 łodyga młodego selera, 1 łyżka białego octu winnego, 2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka oleju sezamowego, sól.
Cebulki obrac, umyc i drobno posiekac. Łodygę selera opłukać i pokroic w małe kawałeczki. Kiełki sojowe zalać wrzatkiem na 1 min. Przeląc zimna woda, odcedzić i osuszyć. Z piersi kurzej zdjac skore. Mięso pokroic w cienkie paski. Kiełki sojowe wraz z cebula i selerem ułożyć w salaterce. Sos sojowy połączyć z octem, olejem sezamowym i szczypta soli, po czym dokładnie wymieszać. Wlać do salaterki z jarzynami, dobrze wymieszać i odstawić na 20 min. Podawać przybrane paseczkami mięsa.


73. Sałatka z makaronu i wędlin
100 g suchego makaronu, 250 g wędlin (salami, kabanosy, szynka, chudy bekon), 50 g suszonych grzybów (tylko kapelusze), 1 cebula, 1 łyżka posiekanej pietruszki.
Sos ziołowy:
8 łyżek oliwy, 4 łyżki octu, 1 łyżeczka oregano, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka bazylii, sól, pieprz, 2 łyżki wywaru z grzybów.
Suszone grzyby dokładnie umyć, moczyć w zimnej wodzie 1 godz. Gotować pod przykryciem w 1 l wody przez 1 godz. Miękkie grzyby odcedzić. Zostawić 2 łyżki wywaru do sosu. Ugotować makaron w osolonej wodzie. Przepłukać zimna woda, odcedzić, ostudzić. Cebule obrac, umyc, posiekac. Grzyby pokroic na paseczki. Szynkę, bekon i salami pokroic na plasterki, następnie na paski. Kabanosy pokroic na plasterki. Przygotować sos. Rozetrzeć zioła z solą i pieprzem. Dodać ocet, oliwę i 2 łyżki wywaru z grzybów. Dokładnie wymieszać. Do dużej miski włożyć makaron, wędliny, grzyby, posiekana cebule, następnie zalać sosem i wymieszać. Przed podaniem przełożyć do salaterki. Posypać zielona pietruszka.


74. Sałatka z młodych kartofli
500 g młodych kartofli, 100 g karczochów z puszki, 15 małych cebulek marynowanych,
10 korniszonów, 10 rzodkiewek, 5 zielonych oliwek, kilka gałązek zielonej pietruszki.
Sos majonezowo-cytrynowy:
100 g majonezu, 3 łyżki soku cytrynowego, 1/2 łyżeczki startej skorki cytrynowej,
1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka brązowego cukru, sól, pieprz.
Młode kartofle jednakowej wielkości wyszorować szczoteczka pod bieżąca woda. Zalać zimna, osolona woda. Gotować tak, by się nie rozsypały. Odcedzić, ostudzić. Karczochy, marynowane cebulki, korniszony i oliwki osączyć na sicie. Rzodkiewki umyc. Korniszony pokroic w kawalki długości 1 cm. Duze rzodkiewki przeciąć na pol, małe pozostawić cale. Karczochy przeciąć na połówki lub ćwiartki, oliwki drobno pokroic. Przygotować sos: czosnek rozetrzeć z solą. Do majonezu dodać sok cytrynowy, cukier, skorke cytrynowa, roztarty czosnek. Dobrze wymieszać. Do miski włożyć kartofle, cebulki, korniszony, rzodkiewki i karczochy. Zalać sosem, wymieszać. Posypać oliwkami, przybrać zielona pietruszka.


75. Sałatka z papryk pieczonych na ruszcie
4 papryki zielone, 3 papryki czerwone, 200 g ostrej papryki.
Sos: 10 obranych i zmiażdżonych ząbków czosnku, 3 łyżki oliwy, sok z 2 cytryn, sól, pieprz, oliwki do przybrania.
Wszystkie gatunki papryki umyć, osuszyć ściereczką i wypestkować. Ułożyć na rozgrzanym ruszcie i opiekać ze wszystkich stron dopóki skorka nie sczernieje. Upieczone papryki zanurzać w zimnej wodzie, po czym delikatnie usunąć z nich zwęglaną skorke tak, by nie uszkodzić miąższu. Usunąć resztki gniazd nasiennych, ostudzić. Obrane papryki podzielić wzdłuż widelcem na niewielkie kawalki. Oliwę połączyć z sokiem cytrynowym i zmiażdżonym czosnkiem. Osolić, doprawić pieprzem, starannie wymieszać. Papryki ułożyć w salaterce. Przybrać oliwkami, zalać sosem i podawać.


76. Sałatka z pomidorów
500 g pomidorów, 100 g świeżego imbiru, 1 duża cebula, sok z 2 cytryn, 2 łyżeczki soli,
3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka masła.
Obrany imbir pokroić w cienkie paseczki. Dodać cienko pokrojona cebule, sok cytrynowy i sol. Dobrze wymieszać. Sparzyc pomidory, obrac ze skorki i pokroic w plastry. Dodać cebule z imbirem, oliwę, wymieszać. Posypać z wierzchu garam masala. Podawać dobrze schłodzone, prosto z lodówki, do pikantnych dań.


77. Sałatka z tofu i pieczarek
250 g tofu, 200 g małych pieczarek, 1/2 główki endywii, 100 g mielonych orzechów laskowych, 1 pęczek rzodkiewek, 2 lyzki soku cytrynowego, 2 lyzki oleju, sol, pieprz.
Pieczarki obrać, opłukać, pokroic w plasterki. Skropić 1 łyżka soku cytrynowego. Rzodkiewki przekroić na połówki. Z endywii odciąć korzenie, usunąć zewnętrzne liście. Opłukać, osączyć z wody. Tofu pokroic w kostkę, wymieszać z 1 łyżką soku cytrynowego. W misce rozetrzeć olej z solą i pieprzem. Wymieszać z pieczarkami, rzodkiewkami i tofu. W szklanej salaterce ułożyć liście endywii. Pieczarki, rzodkiewki i tofu położyć na liściach, posypać mielonymi orzechami. Sałatkę można podać z grzankami. Najlepszy do sałatki jest olej orzechowy.


78. Sałatka z zielonej papryki
900 g zielonej papryki, 1 mała cebula, 200 ml wody.
Sos: 5 łyżek oliwy, 3 lyzki octu winnego lub soku cytrynowego, 1 łyżka wody z gotowania papryki, 1 łyżeczka cukru, sol, pieprz.
Papryki umyc, ściąć wierzchy, wyjac gniazda nasienne, usunąć białe części i pokroic. Cebule obrac, umyc i pokroic. Dodać paprykę, osolić i odstawić na 1 godz. Zagotować 200 ml wody, wrzucić paprykę z cebula i gotować 2 min pod przykryciem. Osączyć i ostudzić. Wodę z gotowania zostawić.
Przygotować sos: 1 łyżeczkę cukru rozetrzeć dokładnie z solą, pieprzem i oliwa. Dodać ocet i łyżkę wody z gotowania papryki. Papryki połać sosem i wstawić na 2-3 godz. do lodówki. Przed podaniem przybrać sałatkę pomidorami i zielona pietruszka.


79. Sałatka z zielonej sałaty z pomarańczami
3 główki zielonej sałaty, 2 pomarańcze, sok z 1/2 pomarańczy, 3 lyzki soku cytrynowego, 2 lyzki cukru pudru, 1 łyżka wody pomarańczowej, 2 lyzki oliwy, sól.
Sałatę umyć i osączyć. Ostrym nożem obrac ze skorek pomarańcze tak, jak obiera się jabłka, po czym wyciąć z nich cząstki miąższu (bez wewnętrznych skorek i pestek). Liście sałaty ułożyć, jeden na drugim, po czym pokroic w paseczki, o szerokosci ok. 2 cm. Włożyć je do salaterki, dodać szczyptę soli, cukier, wodę pomarańczowa, sok z cytryny i pomarańczy oraz oliwę, dokładnie wymieszać. Przybrać cząstkami pomarańczy, schłodzić w lodowce i podawać.


80. Sałatka z ziemniaków
750 g ziemniaków gotowanych w łupinach, 3 jaja na twardo, 50 ml śmietanki, 2-3 łyżki octu estragonowego, pęczek drobno posiekanego kopru, 100 g majonezu, sol, pieprz.
Ugotowane ziemniaki obrać i pokroić w kostkę średniej wielkości. Jaja obrac, pokroic w drobna kostkę i wymieszać z ziemniakami. Dodać koperek, śmietankę i ocet. Odstawić na 10 min. Dodać majonez, wymieszać delikatnie, doprawić solą i pieprzem do smaku. Odstawić na 10-20 min. Sałatkę wyłożyć do salaterki i posypać koperkiem.


81. Sałatka ze szparagów
1 kg młodych szparagów, 1/2 kg młodych kartofli, 1 zielona sałata.
Sos: 3 łyżki majonezu, 3 lyzki śmietany, sol, pieprz.
Kartofle obrać, ugotować. Twarde części szparagów odłamać palcami, białe cienko obrać z włókien ostrym nożem, związać bawełniana nitka w pęczki po 6-7 szt. Włożyć do wrzącej, osolonej wody, gotować 15-20 min., Gdy widelec zacznie łatwo wchodzić w łodygę szparaga, odcedzić i ostudzić. Kartofle pokroic na plasterki. Zielona sałatę osączyć z wody, porwać na kawalki. Odciąć główki szparagów. Przygotować sos. Do majonezu dodać śmietanę i sol. W dużej misce wymieszać sałatkę, kartofle i główki szparagów. Przed podaniem połać sosem.


82. Sałatki marokanskie I (sałatka z łodyg kopru)
2 łodygi kopru włoskiego, sok z 1 cytryny, 3 łyżki oleju arachidowego, 1 łyżeczka musztardy, sol, pieprz.
Połączyć ze sobą sok z cytryny, olej i musztardę. Doprawić solą i pieprzem, sos dokładnie wymieszać. Łodygi kopru umyc, obrac, odrzucić części niejadalne, resztę pokroic wzdłuż w cienkie paski. Zalać je przygotowanym sosem i podawać.


83. Sałatki marokanskie II (sałatka z oliwek)
250 g wypestkowanych oliwek, 1 pęczek drobno posiekanej zielonej pietruszki, sok z 1 cytryny, 1 łyżka mielonej słodkiej papryki, szczypta mielonej ostrej papryki, 1 łyżeczka mielonego kminku, 2 obrane i zmiażdżone ząbki czosnku, 3 lyzki oleju arachidowego.
Oliwki umyć, odcisnąć z nadmiaru wody, osuszyć i umieścić w salaterce. Dodać wszystkie pozostałe składniki, doprawić solą i bardzo starannie wymieszać. Odstawić, na co najmniej 2 godz. w chłodne miejsce, po czym podawać.


84. Sałata faszerowana po węgiersku
6 dużych liści sałaty, 2-3 małe bułki, szklanka mleka, 15 dag pieczarek, 4 łyżki stopionego masła, 2 łyżki zieleniny, 2 żółtka, sól, łyżka papryki, roztarty mały ząbek czosnku,
pół szklanki gęstej śmietany, pół szklanki rosołu
Bułeczki zalać mlekiem, odcisnąć, przetrzeć przez sito. Oczyszczone, posiekane grzyby smażyć na rozgrzanym maśle z dodatkiem zieleniny, cebuli i czosnku, aż do wyparowania soku, często mieszając, przestudzić. Wymieszać przetartą bułkę z żółtkami, śmietaną i grzybami, doprawić do smaku solą i papryką. Farszem posmarować listki sałaty, zawinąć jak gołąbki. Ułożyć w wysmarowanym masłem żaroodpornym naczyniu, wlać rosół lub wodę z rozpuszczoną kostką. Wstawić do gorącego piekarnika (220 C), piec ok 20 min. Wyłożyć na talerz, pokropić pozostałym masłem.


85. Sałata po nicejsku
2 sałaty, 2 pomidory, 1 ogórek, pęczek cebuli dymki, puszka ryb w oleju, kwasek cytrynowy, olej, sól, pieprz, tymianek
Wszystkie warzywa umyć, osuszyć, posiekać. W dużej salaterce układać luźnymi warstwami wszystkie składniki razem z rybą, polać całość sosem z oleju, kwaskiem i tymiankiem.


86. Sałatka Burrito
SKŁADNIKI:
* 1 duże awokado
* 1 duży pomidor pokrojony w kostkę
* 1 pokrojony ogórek
* 1 łyżka posiekanej cebuli
* 1-2 filiżanki groszku lub kiełków
* 1 łyżeczka musztardy
* 1 łyżeczka soku z cytryny
* 1 główka sałaty, umytej i osuszonej
Ugnieć miąższ awokado widelcem, dodaj pozostałe składniki, dokładnie wymieszaj. Kładź łyżką masę na liść sałaty i zawijaj jak roladę.


87. Sałatka Jadzi
Kurczak 1 pierś, korniszony 10 szt., ser żółty 10 dkg, seler 3 łodygi (naciowy), majonez, ketchup, cebula (marynowana) do dekoracji
Pierś ugotować w Vegecie, ostudzić i pokroić w kostkę. Ser w kostkę, ogórki w plastry, a seler na kawałki. Składniki wymieszać. Sałatkę udekorować podzielonymi na pół cebulkami.


88. Sałatka Jędrusia
ryż 1 opak., papryka 1 szt. (świeża), kukurydza 1 puszka, pietruszka 0,5 pęcz, szczypior
0,5 pęcz, sos vinegret , sól , pieprz
Pokrojone składniki wymieszać i zalać sosem.


89. Sałatka Lukullusa
25 dag sera edamskiego, 1 szklanka drobnej fasoli ( może być kolorowa), 2 filety śledzi korzennych lub matiasów (20-25 dag), 2 cebule, 10 śliwek z octu, 2 łyżki posiekanego szczypiorku, 6 łyżek posiekanej natki pietruszki, 10 szklanka sosu tatarskiego, pieprz, 3-4 ząbki czosnku, sól.
Ser pokroić w drobną kostkę. Śledzie (wymoczone i oczyszczone) drobno posiekać. Cebulę obrać, opłukać i pokroić w drobną kostkę. Śliwki pokroić w cienkie paseczki. Czosnek obrać, zmiażdżyć i dodać do sosu tatarskiego. Fasolkę namoczyć, gotować do miękkości, odcedzić i ostudzić. Wszystkie składniki połączyć i zalać sosem, dobrze wymieszać, posypać zieleniną.


90. Sałatka Nicejska
Sałata 1 główka (krucha), ogórki 1 szt., papryka 2 szt., pomidory 4 szt., jajka 4 szt., tuńczyk 1 puszka, śledzie 1 puszka (anchois), oliwki 10 szt. (zielone), olej 4 łyżki, cytryna (sok), sól, pieprz
Paprykę i ogórka pokroić w plasterki, pomidory i jajka w ćwiartki. Oliwki wypestkować. Sałatę i tuńczyka podzielić na kawałki. Wszystkie składniki delikatnie wymieszać.
Te same fakty dają jednym wiele do myślenia, innym tylko do gadania.
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 17 maja 2007, 17:09

I je wszystkie wolno jesc? <boje_sie>
Awatar użytkownika
lollirot
Weteran
Weteran
Posty: 3294
Rejestracja: 02 maja 2005, 00:52
Skąd: ...
Płeć:

Postautor: lollirot » 17 maja 2007, 17:15

moon pisze:I je wszystkie wolno jesc? <boje_sie>

nie <cisza>
i majonez zastępuj jogurtem lepiej :)
pan nie jest moim pasterzem
a niczego mi nie brak
nie przynależę i nie wierzę
i chociaż idę ciemną doliną
zła się nie ulęknę i nie klęknę.
Awatar użytkownika
Wstreciucha
Weteran
Weteran
Posty: 2646
Rejestracja: 14 wrz 2005, 11:48
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Wstreciucha » 17 maja 2007, 17:17

cwiczenia i reszte salatek dorzuce pozniej, bo luby przyszedl :D

nie wszystkie przepisy sa niskokaloryczne bo zawieraja majonez , ale trzeba pamietac, ze sosy mozna robic z jogurtu a dla przelamania kwasnego posmaku mozna tez dodawac odtluszczonego mleka do kawy - mieszac to z ziolami i oliwa
Te same fakty dają jednym wiele do myślenia, innym tylko do gadania.
Awatar użytkownika
jamaicanflower
Maniak
Maniak
Posty: 567
Rejestracja: 13 paź 2004, 15:43
Skąd: Jamajka :D
Płeć:

Postautor: jamaicanflower » 17 maja 2007, 17:33

Mogłabym zrezygnować z białego pieczywa, makaronu, a nawet ryżu. Śmietana jest nieodłącznym składnikiem wielu zup. Ziemniaki uwielbiam i jeść będę. Skoro mamy zapomnieć o maśle i nie margarynie, to jeść suche kromki? I najtrudniejsze - skąd Wy bierzecie czas na spożywanie w ciągu dnia minimum 4-5 posiłków. I czy to możliwe, by na przykład studentka jadła regularnie, gdy wychodzi z domu o 8, a na obiad do domu wraca w pon. o 18, wt. o 16, śr. o 13, czw. o 21 jest dopiero w domu i musi coś zjeść, bo padnie... Kurcze, z jednej strony zdrowie, a z drugiej nie potrafię sobie wyobrazić życia bez słodyczy, bez majonezu, bez frytek. Herbatę słodzę 3 łyżeczkami cukru, solę wszystko baardzo hojnie. Cieszę się na razie, że na figurkę narzekać nie muszę i ostatnio mam jakąś wielką ochotę na sałatki. Dzięki więc Wstręciucho! :)
// Life is...
zatraconyŚwiatNagichSłów,PudłoStarychMyśli,
WysypiskoLudzkichSił
iZałzawionyKrzakPytań
międzyMarzeniami,ASnem
chcęWiedziećPierwszaJakiJestŚwiatBezNocy
jakiŚwiatBezNocy
więcWyjęSzeptemDoWieczornegoMilczenia
...but a dream //
Awatar użytkownika
Andrew
Weteran
Weteran
Posty: 12396
Rejestracja: 23 lis 2003, 14:38
Skąd: z domu
Płeć:

Postautor: Andrew » 17 maja 2007, 17:35

jamaicanflower pisze: nie potrafię sobie wyobrazić życia bez słodyczy, bez majonezu, bez frytek. Herbatę słodzę 3 łyżeczkami cukru, solę wszystko baardzo hojnie.


przybij wiec piątkę - kolezanko <aniolek>
poszukuje radia CEZAR - QUADRO unitry diora
Awatar użytkownika
lollirot
Weteran
Weteran
Posty: 3294
Rejestracja: 02 maja 2005, 00:52
Skąd: ...
Płeć:

Postautor: lollirot » 17 maja 2007, 17:39

jamaicanflower pisze:Mogłabym zrezygnować z białego pieczywa, makaronu, a nawet ryżu. Śmietana jest nieodłącznym składnikiem wielu zup. Ziemniaki uwielbiam i jeść będę. Skoro mamy zapomnieć o maśle i nie margarynie, to jeść suche kromki? I najtrudniejsze - skąd Wy bierzecie czas na spożywanie w ciągu dnia minimum 4-5 posiłków. I czy to możliwe, by na przykład studentka jadła regularnie, gdy wychodzi z domu o 8, a na obiad do domu wraca w pon. o 18, wt. o 16, śr. o 13, czw. o 21 jest dopiero w domu i musi coś zjeść, bo padnie... Kurcze, z jednej strony zdrowie, a z drugiej nie potrafię sobie wyobrazić życia bez słodyczy, bez majonezu, bez frytek. Herbatę słodzę 3 łyżeczkami cukru, solę wszystko baardzo hojnie.

cóż, mam ten komfort, że jak mnie najdzie na coś tłustego, kalorycznego i w dużej ilości (boczek <zakochany> ), to nie muszę sobie specjalnie odmawiać, ale i tak jak jestem na mieście i muszę tam coś jeść, to wybieram sałatki, pieczone/duszone warzywa albo zupki. ew. można brać ze sobą kanapki, ale na to jestem za leniwa :-)

[ Dodano: 2007-05-17, 17:40 ]
zawsze też można zapchać się kefirem albo maślanką (uwielbiam!) i pić dużo wody :-)
pan nie jest moim pasterzem
a niczego mi nie brak
nie przynależę i nie wierzę
i chociaż idę ciemną doliną
zła się nie ulęknę i nie klęknę.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 17 maja 2007, 17:54

jamaicanflower pisze:Skoro mamy zapomnieć o maśle i nie margarynie, to jeść suche kromki?

ja nie lubie smarowanych kromek maslem <belt>

jamaicanflower pisze:I czy to możliwe, by na przykład studentka jadła regularnie,

Jest :). Ja miedzy zajeciami uciekam do akademika cos przekasic.

jamaicanflower pisze:herbatę słodzę 3 łyżeczkami

<boje_sie>

Ja za slodyczami niegdy nie przepadalam, wiec dla mnie to w sumie zadne wyrzeczenie.

jamaicanflower pisze:Cieszę się na razie, że na figurkę narzekać nie muszę

No widzisz, to sobie odmawiac nie musisz.
Ja mam genetyczna tendencje do tycia. W rodzinie od strony mamy, wszyscy lacznie z nią, maja wielką ponad 40 kilową nadwage.
Awatar użytkownika
jamaicanflower
Maniak
Maniak
Posty: 567
Rejestracja: 13 paź 2004, 15:43
Skąd: Jamajka :D
Płeć:

Postautor: jamaicanflower » 17 maja 2007, 18:11

Andrew pisze:przybij wiec piątkę - kolezanko <aniolek>

Wydaje mi się, że ze słodkościami nie przesadzam. Są tygodnie, kiedy zapominam o ich istnieniu. Ale jak już mamciak zrobi chrust/faworki, szyszunie, albo rodzice kupią mi moje ukochane zagęszczone mleko słodzone karmelowe, to będę jadła, póki się zapas nie skończy... <zawstydzony>
lollirot pisze:to nie muszę sobie specjalnie odmawiać,

Z tego możemy być zadowolone <banan> Ty uwielbiasz swój boczuś, ja kanapki z pomidorem, cebulką i maasą majonezu i obie możemy realizować swoje grzeszne fantazje żywieniowe. Ale ja pamiętam swoją dumę i takie przyjemne poczucie, że robię coś dobrego dla swego organizmu z ostatnich lat XX wieku, kiedy z ciekawości się odchudzałam parę tygodni. I teraz mi tego poczucia brakuje :? Chciałabym po prostu móc powiedzieć, że zdrowo się odżywiam, nie odmawiając sobie jednocześnie niczego. <aniolek>
Yasmine pisze:ja nie lubie smarowanych kromek maslem <belt>

Ja masełko takie śmietankowe bardzo lubię. Czasem do szczęścia podniebieniowego wystarcza mi duża chrupka, jeszcze ciepła bułka z masłem, a do tego kakao <zakochany>
Yasmine pisze:akademika

Zaczarowane słowo akademik. ;) Ja jestem wiecznie dojeżdżającą studentką. :/
Yasmine pisze:<boje_sie>

Ja za slodyczami niegdy nie przepadalam, wiec dla mnie to w sumie zadne wyrzeczenie.

To jeszcze nic - w domku u mnie do dzbanka daje się 3 łyżki cukru, a potem do świeżo zaparzonej herbatki nalewamy okropecznie słodkiego syropu malinowego - od takiej herbatki jestem uzależniona i powiem szczerze, że nic tak nie gasi mojego pragnienia, jak taka herbata.
A niesolone albo mało solone potrawy są dla mnie dziwnie apatyczne smakowo. :/
// Life is...

zatraconyŚwiatNagichSłów,PudłoStarychMyśli,

WysypiskoLudzkichSił

iZałzawionyKrzakPytań

międzyMarzeniami,ASnem

chcęWiedziećPierwszaJakiJestŚwiatBezNocy

jakiŚwiatBezNocy

więcWyjęSzeptemDoWieczornegoMilczenia

...but a dream //
Awatar użytkownika
Wstreciucha
Weteran
Weteran
Posty: 2646
Rejestracja: 14 wrz 2005, 11:48
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Wstreciucha » 17 maja 2007, 18:11

jamaicanflower pisze:Śmietana jest nieodłącznym składnikiem wielu zup.

jadaj czyste albo kup blender i miskuj
jamaicanflower pisze:Skoro mamy zapomnieć o maśle i nie margarynie, to jeść suche kromki?

Nie . Sa biale serki do smarowania pieczywa - np ten ktorego ja uzywam, zawiera 6%tluszczu i w 100gramach jest 110 kalorii, dla porownania w masle jest 729 kalorii.
jamaicanflower pisze:I najtrudniejsze - skąd Wy bierzecie czas na spożywanie w ciągu dnia minimum 4-5 posiłków. I czy to możliwe, by na przykład studentka jadła regularnie, gdy wychodzi z domu o 8, a na obiad do domu wraca w pon. o 18, wt. o 16, śr. o 13, czw. o 21 jest dopiero w domu i musi coś zjeść, bo padnie...

Wszystko to na poczatku kwestia CHCENIA, pozniej to RUTYNA - przestaje byc obowiazkiem a staje sie normalnoscia. Mamy XXI wiek, sa pudelka prozniowe, mikrofalowki, restauracje z duzym wyborem salatek (nawet te fastfoodowe) - jak sie chce, to mozna. Nic nie stoi na przeszkodzie by po sniadaniu zjedzonym w domu , w przerwach na studiach zjesc np jogurt, kanapke z ciemnego chleba z szynka i salata, no i przeciez owoce to takie proste i nie absorbujace, bo nie wymaga przygotowan. W domu po powrocie to moze byc Twoj czwarty posilek i to zupelnie wystarczy.
jamaicanflower pisze:Kurcze, z jednej strony zdrowie, a z drugiej nie potrafię sobie wyobrazić życia bez słodyczy, bez majonezu, bez frytek.

I nie powinnas z tego rezygnowac , bo nie bedziesz szczesliwa ze swoja dieta jesli pozbawisz sie tego co lubisz - po prostu sie ogranicz. Ja jak zaczelam cwiczenia i diete to zawsze w niedziele nagradzalam sie za caly tydzien i np pozwalalam sobie na jakis smakolyk - tyle, ze nie obzeralam sie , zjadalam rozsadna ilosc by nie przekroczyc limitu kalorycznego, ale nie wyrzekalam sie wszystkiego . Zmiana glownych zasad zywienia pozwala na odstepstwa, byle przemyslane. POza tym dieta musi byc sporzadzona z glowa, bo brak poszczegolnych skladnikow moze powodowac ze ktoregos dnia rzucimy sie na jedzenie i pochloniemy tyle co zapotrzebowanie na 5 dni. Kobiety maja ciezej - bo uwielbiaja rekompensowac sobie smutki i zale, oraz zle nastroje - duporostami. Niepowodzenia i durny PMS koncza sie paczka ciastek i to nas gubi - trzeba na to uwazac, dlatego oprocz diety wazne jest nastawienie - czyli to , co mamy w glowie i sercu.
Te same fakty dają jednym wiele do myślenia, innym tylko do gadania.
Awatar użytkownika
jamaicanflower
Maniak
Maniak
Posty: 567
Rejestracja: 13 paź 2004, 15:43
Skąd: Jamajka :D
Płeć:

Postautor: jamaicanflower » 17 maja 2007, 18:27

Wstreciucha pisze:Nie . Sa biale serki do smarowania pieczywa - np ten ktorego ja uzywam, zawiera 6%tluszczu i w 100gramach jest 110 kalorii, dla porownania w masle jest 729 kalori

O! A ile toto kosztuje? Bo jakby było w miarę tanie i o różnych smakach, np. czosnkowym, to szanse dla serka na zagrzanie miejsca obok masła rodziców rosną!
Wstreciucha pisze:Wszystko to na poczatku kwestia CHCENIA, pozniej to RUTYNA - przestaje byc obowiazkiem a staje sie normalnoscia. Mamy XXI wiek, sa pudelka prozniowe, mikrofalowki, restauracje z duzym wyborem salatek (nawet te fastfoodowe) - jak sie chce, to mozna. Nic nie stoi na przeszkodzie by po sniadaniu zjedzonym w domu , w przerwach na studiach zjesc np jogurt, kanapke z ciemnego chleba z szynka i salata, no i przeciez owoce to takie proste i nie absorbujace, bo nie wymaga przygotowan. W domu po powrocie to moze byc Twoj czwarty posilek i to zupelnie wystarczy.

Czy ja pisałam, że jestem gotowa odstawić białe pieczywo? Zreflektowałam się, jak to Czesi mawiają: "To ne jde!" - gdyby był jakiś jego substytut poza ciemnym chlebem, który według mnie jest niezjadliwy, to bardzo chętnie... Kanapeczki zjadam dwie, jabłucho mogę dołączyć do codziennego prowiantu, ale gdy wracam wieczorową porą do domu, to nie ma przebacz, jestem tak głodna, że kolejne jabłuszko, to dla mnie stanowczo za mało! <boje_sie> I to jest najgorsze - powrót o 18, 19 czasem, później i jedzenie na wieczór. :/ Czy późna pora zasypiania - 2/3 rano coś zmienia? :D
Szkoda też, że nie znoszę ryb i nie zanosi się na żadne zmiany w temacie owoców morza. Krewetki, kawiory czerwone i czarne, szproty, tuńczyki czy inne pstrągi - wszystkie mogłyby dla mnie nie istnieć, a jedzenie ich to dla mnie utrapienie. :/
Na moją korzyść przemawia tylko to, że uwielbiam pomidory, cebule, szczypiorek, brokuły, szpinak, kalafior, ogórki, owocki i... chyba nic więcej. Jeszcze zajadam ziarno słonecznika.
// Life is...

zatraconyŚwiatNagichSłów,PudłoStarychMyśli,

WysypiskoLudzkichSił

iZałzawionyKrzakPytań

międzyMarzeniami,ASnem

chcęWiedziećPierwszaJakiJestŚwiatBezNocy

jakiŚwiatBezNocy

więcWyjęSzeptemDoWieczornegoMilczenia

...but a dream //
Awatar użytkownika
Wstreciucha
Weteran
Weteran
Posty: 2646
Rejestracja: 14 wrz 2005, 11:48
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Wstreciucha » 17 maja 2007, 19:00

jamaicanflower pisze:O! A ile toto kosztuje?

NIe wiem, bo mieszkam w Szwajcarii i pewnie ceny sie roznia od Polskich - ale pewnie taka ostrowia ziolowa czy jemu podobne , kosztuja ze 3zl za 200gram. Firma Nestle produkuje zywnosc "light" , jest pewnie kilka takowych, ktore produkuja jedzonko o mniejszej ilosci cukru i tluszczu i sa na etykietach zaopatrzone w specjalne informacje na ten temat.
jamaicanflower pisze:gdyby był jakiś jego substytut poza ciemnym chlebem, który według mnie jest niezjadliwy, to bardzo chętnie...

Wiec kupuj po prostu zytni zamiast pszennego - na jednej kromce wiele to nie zmieni, ale na czterech juz widac istotna roznice.
jamaicanflower pisze:I to jest najgorsze - powrót o 18, 19 czasem, później i jedzenie na wieczór. :/

Bez przesady - to nie jest tragiczna godzina i wcale nie musisz sie wowczas glodzic !! po prostu zjedz posilek jak najbardziej bialkowy. Na wieczor unikaj glownie weglowodanow i tluszczow. Najlepszy bylby tunczyk, albo twarozek, albo jakies miesko z warzywami . Pilnuj tego zeby sie nie przejadac, ale jedzac sam owoc na wieczor to kazdy by umarl z wycienczenia. :D
jamaicanflower pisze:Czy późna pora zasypiania - 2/3 rano coś zmienia? :D

Oczywiscie. Dlugosc spania rowna sie tez dlugosci spalania. Bialko zjedzone przed spaniem, w szczegolnosci kiedy prowadzisz aktywny tryb zycia, pomaga w czasie snu przepalic to czego chcesz sie pozbyc.

Wielu ludziom sie wydaje, ze chudniecie polega na zazynaniu sie podczas cwiczen i jedzeniu jak kot naplakal - co jest najwiekszym bledem. Dlatego tez tak wazna jest rowniez edukacja w tym kierunku . Warto zatem poswiecic kilka dni na to , by przemyslec diete, zaplanowac cwiczenia i pozytywnie sie nastawic do tego . Warto zaopatrzec sie w tabele kaloryczne, indeks glikemiczny, spisac cwiczenia na kartce by nauczyc sie ich na pamiec, dowiedziec sie ile kalorii spala sie podczas okreslonych czynnosci, poczytac troche o wysokoprzetworzonej zywnosci i o tym jaka funkcje pelnia weglowodany, tluszcze oraz bialka. No i przede wszystkim , co chyba w zasadach generalnych przy odchudzaniu powinno byc wyroznione na czerwono - uzbroic sie w cierpliwosc i nie zniechecac.
Te same fakty dają jednym wiele do myślenia, innym tylko do gadania.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 17 maja 2007, 19:05

jamaicanflower pisze:gdyby był jakiś jego substytut poza ciemnym chlebem, który według mnie jest niezjadliwy,

Ciemny chleb jest dla mnie lepszy w smaku niz taki bialy dmuchany. Ja w ogole jem razowy chleb, do ktorego sa dodane ziarna soi , platki owsiane i len i jest taki sycacy i pycha :D.

jamaicanflower pisze:Czy późna pora zasypiania - 2/3 rano coś zmienia? :D

W sumie to niebardzo, bo to nie o pore zasypiana chodzi, ale o to, ze na wieczor orgzanim zwalnia metabolizm i jak sie czlowiek opycha na noc to szybciej to wszystko w tluszczyk jest przetwarzane.

jamaicanflower pisze:Szkoda też, że nie znoszę ryb i nie zanosi się na żadne zmiany w temacie owoców morza. Krewetki, kawiory czerwone i czarne, szproty, tuńczyki czy inne pstrągi - wszystkie mogłyby dla mnie nie istnieć, a jedzenie ich to dla mnie utrapienie. :/

Ojejku Jamajka, jak mozesz :) . Ja uwielbiam wszystkie rybki praktycznie, ale nie mogę jesc za duzo tych w occie, bo mnie mdli, ale tuńczyk w salatce, albo rybki w pomidorach, a juz pstrag pieczony to w ogole niebo w gębie <aniolek>
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 17 maja 2007, 19:24

lollirot pisze:i majonez zastępuj jogurtem lepiej :)
No wlasnie patrze ze sery zolte smietany majonezy. Te sobie ohaczylam ze nie wolno jak by co albo zeby zastapic :D
jamaicanflower pisze:Skoro mamy zapomnieć o maśle i nie margarynie, to jeść suche kromki?
Nie, ja mam. Wam nikt nie kaze rezygnowac.
jamaicanflower pisze:czy to możliwe, by na przykład studentka jadła regularnie, gdy wychodzi z domu o 8, a na obiad do domu wraca w pon. o 18, wt. o 16, śr. o 13, czw. o 21 jest dopiero w domu
Jak najbardziej.
Yasmine pisze:a mam genetyczna tendencje do tycia.
Ja i ja.
jamaicanflower pisze:Zaczarowane słowo akademik. ;) Ja jestem wiecznie dojeżdżającą studentką. :/
Jamaica ja pracuje, ja studiuje. Jak wyjde o 7 z domu bywa ze po 22 jestem. I to jest spokojnie do zrobienia. Kto Ci broni jesc w przerwach zajec czy w srodkach podrozy?Czy to wielki problem salatke sobie do pojemniczka wziąć? Nie.
jamaicanflower pisze:Czy późna pora zasypiania - 2/3 rano coś zmienia? :D
Mozesz sobie pocwiczyc potem :D
Wstreciucha pisze:Warto zatem poswiecic kilka dni na to , by przemyslec diete, zaplanowac cwiczenia i pozytywnie sie nastawic do tego .
Ja sie tym zajmuje do konca miesiaca :D Potem zaczynamy :D

Przyslzo mi jeszcze pytanie. A wedzone?Czy w oleju?Ryby np to mozna?
I jakie kasze mozna?Wszystkie?
Awatar użytkownika
Nola
Maniak
Maniak
Posty: 696
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:55
Skąd: zachód
Płeć:

Postautor: Nola » 17 maja 2007, 20:00

normalnie wątek dietowy tu powstaje(a kiedyś chciałam taki założyć,ale pomyślałam,że to głupie :P),cieszy mnie to bardzo :)

jak już zacznę się odchudzać,to normalnie będę Wam tu swoje codzienne "bitwy",zwycięstwa i porażki opisywać :D a wszystkie odchudzające się utworzą grupę wsparcia :P
Chaos is a friend of mine
Awatar użytkownika
Wstreciucha
Weteran
Weteran
Posty: 2646
Rejestracja: 14 wrz 2005, 11:48
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Wstreciucha » 17 maja 2007, 20:11

posladki:


Klękamy i siadamy raz z jednej strony, raz z drugiej strony złożonych nóg.

Nogi stawiamy w lekkim rozkroku i starajmy się dłońmi dotknąć podłogi, to świetne ćwiczenie dla mięśni pośladków.

Stań w lekkim rozkroku, ręce rozłóż na boki i wykonaj skręty tułowiem, raz w jedną, raz w drugą stronę.

Oprzyj się plecami o ścianę w lekkim przyklęku, ręce wyciągamy przed siebie i liczymy do dziesięciu;


Kopniecia w tyl - pochylamy sie do przodu opierajac dlonie ze splecionymi palcami na udzie i robimy wykop w tyl , sciagajac palce stop do podlogi tak, by pieta byla najbardziej wysunietym punktem


Krzyżowanie nóg w podpurce przodem - klekamy na pieska (kazda baba wie jak bo kazda lubi sie tak kochac) , unosimy lewa noge tak by z tulowiem tworzyla linie prosta, po czym przenosimy ja krzyzujac z prawa noga , dotykam palcami podlogi , trzymamy tak kilka sekund i robimy powrot. To samo z druga noga.

brzuch

Połóż się na plecach, oprzyj pięty na podłodze i ugnij nieco kolana, tak abyś mogła zachować neutralna pozycję miednicy. Upewnij się, że pozycja ta jest całkowicie wygodna. Połóż dłonie na potylicy, tak aby kciuk znalazł się za uszami. Dolną część miednicy skieruj do góry, zmuszając do pracy mięśnie brzucha, a pośladki pozostawiając rozluźnione. Utrzymując te pozycję, unieś głowę, kark i górną cześć pleców tak, aby łopatki oderwały się od podłogi. Zatrzymaj się, a następnie powróć do pozycji wyjściowej, zmieniając również ułożenie miednicy.


Brzuszki z uniesionymi nogami - podnosimy glowe i kark oraz barki z jednoczesnym uniesiem prostych nog nad ziemie.


Brzuszki ukosne - po przekatnej lokciem staramy sie dotknac kolana.



nogi

wypady nog do przodu z przeniesieniem ciezaru ciala na noge z przodu - robimy wykrok do przodu uginajac przednia noge, a tylna pozostaje prosta wraz z cala stopa na podlodze.


Połóż się na boku i podeprzyj na ugiętym łokciu. Podnos wyprostowana noge do gory nad ziemie .


Usiądź na podłożu, podeprzyj się na obu łokciach i ugnij kolana. ćwiczenie polega na unoszeniu do góry miednicy tak, aby tułów i uda tworzyły linię prostą. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund.


Poloz sie na plecach, podnies biodra i podnos nogi do gory na przemian.


Połóż się na brzuchu, ręce wsuń pod czoło. Równomiernie podnoś i opuszczaj jedną nogę.


Połóż się na brzuchu, ręce wsuń pod czoło. Jedno kolano powinnaś ugiąć tak, aby udo i podudzie tworzyły kat prosty. Udo zgiętej nogi unoś do góry tak, aby mięśnie pośladka były silnie napięte.


Połóż się na plecach ze złączonymi nogami uniesionymi do góry i rękami rozłożonymi na boki lub wzdłuż ciała.. Ćwiczenie polega na rozsunięciu nóg jak najdalej na boki. Postaraj się jak najdłużej utrzymać zgięte biodra i wyprostowane nogi.


Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i ręce połóż wzdłuż ciała. Następnym krokiem jest powolne i równomierne unoszenie i opuszczanie miednicy tak, aby poczuć napięcie mięśni w dolnej części pleców i w pośladkach.


Stań w lekkim rozkroku, z wyprostowanym tułowiem, dłońmi położonymi na biodrach i stopami odchylonymi na zewnątrz. Powoli uginamy kolana schodząc w dół, i wracamy do pozycji wyjściowej.

biust


Na „jogina”. Siadamy w siadzie skrzyżnym na , kręgosłup wyprostowany. Składamy dłonie jak do modlitwy na wysokości klatki piersiowej rozkładając szeroko łokcie. Naciskamy dłonią na dłoń z maksymalną siłą przez około 6 sekund.


Usiądź wygdonie na jakimś twardym podłożu, najlepiej na podłodze, nogi wysuń do przodu, plecy miej wyprostowane. Następnie prowadź łokieć do tyłu, jakby napinając cięciwę łuku.


Połóż się na boku z wyprostowanymi nogami i jedną ręką położoną na prosto pod głową. Drugą rękę ułóż przed sobą tak, abyś mogła się na niej podnieść. Zacznij unosić tułów do góry (na ręce położonej przed sobą). Staraj się nie skręcać miednicy i nie odrywać jej od podłoża.Uniesione do góry ramię (które miałaś pod głową) powinno być lekko ugięte i skręcone do wewnątrz.


Stojąc w lekkim rozkroku jedną rękę oprzyj na udzie. Wykonując lekki skłon w bok wyciągamy drugie ramię możliwie jak najdalej do góry. Nie odrywaj stóp od podłoża.


grzbiet:

Polz się na brzuchu, następnie podnieś się na wyprostowanych rękach. Zacznij podnosić cały tułów do tyłu wypinając pośladki tworząc coś w rodzaju "kociego grzbietu".


Usiądź z nogami podwiniętymi pod pośladki, a następnie zrób klęk podparty. Wypinając powoli plecy do góry przesuwaj ciężar ciała do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuj w trzech seriach po 10 razy z przerwą 15 sekund.

Stan w rozkroku . Rob sklony do kata prostego z unesionym nad glowa kijem od miotly lub szarfa.


Najlepiej na poczatek robic dwie serie po 8-10 powtorzen. POtem zwiekszyc do trzech serii po 12. Jak dodasz do tego streczing przed i po - to po "wpadnieciu w obieg" , spokojnie wychodzi godzinka intensywnych cwiczen. Moze to nie jest dynamiczny aerobik, ale gwarantuje , ze doskonale poczujesz miesnie :] Nie rob ich kazdego dnia , bo Cie to znudzi. Rob na przemian ze spacerami i biegami. Np trzy dni biegow, trzy dni cwiczenia w domu - a niedziela wolna . NIe katuj sie co dzien, bo szybko Ci zbrzydnie. Miksuj tez cwiczone partie ciala, bo zmeczysz miesnie i sobie zrobisz krzywde.
Te same fakty dają jednym wiele do myślenia, innym tylko do gadania.
Awatar użytkownika
TFA
Weteran
Weteran
Posty: 3055
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:57
Skąd: litwini wracają
Płeć:

Postautor: TFA » 17 maja 2007, 20:13

Uuu skradzione z SFD, juz ja sie postaram zebys za to bekla <foch>
Ręce me do szabli stworzone, nie do kielni.
Awatar użytkownika
Wstreciucha
Weteran
Weteran
Posty: 2646
Rejestracja: 14 wrz 2005, 11:48
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Wstreciucha » 17 maja 2007, 20:19

TFA pisze:Uuu skradzione z SFD

Taaa, z wlasnego treningu ukradlam :> to skladanka moja wlasna plus to co znalazlam w sieci, z tego ulozylam wyciskacz potu :> Na SFD za taki trening by mnie skrytykowali :]

[ Dodano: 2007-05-17, 20:20 ]
TFA pisze:juz ja sie postaram zebys za to bekla <foch>

jak ? :> wypiszecie mnie z klubu ? :> i tak mi sie abonament skonczyl :P
Te same fakty dają jednym wiele do myślenia, innym tylko do gadania.

Wróć do „Zdrowie i uroda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 218 gości