Linuks..

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
Pegaz
Weteran
Weteran
Posty: 2764
Rejestracja: 26 cze 2005, 16:58
Skąd: Kukuryku
Płeć:

Linuks..

Postautor: Pegaz » 29 lis 2006, 19:25

Jakie jest wasze zdanie o tym systemie..?
Czy warto przerzucić się z Windy na Linuksa?
Jeśli tak na jaką wersje linuksa?
I ogólnie co macie do powiedzenia na temat tego systemu :)
Ile jest wart świat pełen grubych krat?
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 29 lis 2006, 22:22

Pegaz pisze:akie jest wasze zdanie o tym systemie..?
Krotko i tresciwie: nie lubie go i jest dla mnei jakims censored. Wszyscy u nas rpawie go maja w firmie [dzieki Bogu ja nie :D ].
Ja si eostatnio zaczelam zastanawiac bardziej nad nowym systemem zwanym "ubuntu" czy jakos tam. Niedawno sie z nim pierwszyraz spotkalam...
Awatar użytkownika
Hyhy
Weteran
Weteran
Posty: 2611
Rejestracja: 29 mar 2004, 01:41
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Hyhy » 29 lis 2006, 22:31

to nie jest system ubuntu. ubuntu to darmowa dystrybucja linuxa :) bodajze z niemiec :)

A linuxa nie da sie porownac od tak. Kazda wersja to zupelnie inny, choc ten sam system.

Powiem tak: wiele aplikacji (np gry) nie dziala pod linuxem, tzn nie ma ich wersji pod ten system. To na pewno wada. Jak ktos sie zna nieco lepiej na wnetrzu linuxa to sobie wiele aplikacji przystosuje, takich ktore mozna przystosowac i odpali je pod linuxem.

Z kolei system ten jest w 100% lepszy niz wszystkie windy razem wziete, bo jest zazwyczaj stabilny.
Swietna kwestia jest postawienie sobie jako 2 system linuxa. Na pewno tez jako firewall (iptables) jako odrbna maszyna. Sa wersje linuxa ktore sa na tyle stabilne ze latami nie trzeba dotykac serwera a wszystko smiga.

Zalezy wszystko do czego ma to byc. Jak tak w domu to mozesz sobie postawic na 2 system. Albo zrob sobie start z wyborem linux czy winda. Jak masz tylko zainstalowac zeby obejrzec to ... nie szkoda Ci czasu?:D

Jako serwer (ale to kwestia do czego i jak - mowiac bardzo ogolnie) dobrym systemem jest rowniez Unix. Przewaga unixa nad linuxem jest taka, ze w linuxie to co robisz jest zapisywane do pamieci lub w pliki, w unixie nie. Ze wzgedu bezpieczenstwa jest na pewno lepszy, np. wpisujesz haselko jakies a ktos chce je potem zobaczyc - to ne ma takiej mozliwosci :)
"Jest taka cierpienia granica, za ktora sie usmiech pogodny zaczyna...Hyhy "

hyhy e(L)o :)
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 29 lis 2006, 22:39

Hyhy pisze:Jak ktos sie zna nieco lepiej na wnetrzu linuxa to sobie wiele aplikacji przystosuje, takich ktore mozna przystosowac i odpali je pod linuxem.
Tak niby tak. Ale kiedys mnei zatsanawialot wlasnie dlaczego tylko my kierownik dyrektorzy itd mamy winde?No wlasnie. Bo moze i dostep umozliwia mi do rozynych rzeczy ale nie moga dostosowac z akiego pewnym uprawnien jakie tylko ja i informatycy mozeby zmienic w danej aplikacji. Jest sporo takich rzcezy.
Awatar użytkownika
Bash
Weteran
Weteran
Posty: 1412
Rejestracja: 03 sty 2006, 20:24
Skąd: Sląsk
Płeć:

Postautor: Bash » 29 lis 2006, 23:17

Jeśli ktoś twierdzi, że pod Linuksem komp lepiej działa, to chyba nigdy nie miał Linkuksa lub nie wie jak powinnien działac komputer...
raz miałem Fedora 5. Nigdy wiecej. Chyba z tydzien siedziałem nad instaacją JAVY w koncu i tak mi nie działała.
Nie widze zasadniczych różnic, dla któych miałbym przejsc na Linuksa.
Windows nie jest stabilny jesli ktos ma go postawiony na 128 ramach ;)
Prawdę trzeba wyrażac prostymi słowami.
kajot
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 284
Rejestracja: 16 maja 2006, 09:17
Skąd: Poland
Płeć:

Postautor: kajot » 29 lis 2006, 23:22

nie mam osobistego doświadczenia, ale Linuks nie jest przeznaczony do domowego użytku, bo co za sens mieć system, na którym pół programów nie chodzi, raczej żaden szary użytkownik kompa nie zauważy różnicy w stabilności i bezpieczeństwie itp między dobrze skonfigurowaną Windą a Linuksem, a na pewno dadzą mu się we znaki wszystkie niezgodności i braki softu na platformę..
Awatar użytkownika
krackowiaczek
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 200
Rejestracja: 26 maja 2004, 00:56
Skąd: krakow
Płeć:

Postautor: krackowiaczek » 29 lis 2006, 23:31

prubowalem.... naprawde prubowalem kilku dystrybucji, po tygodniu prub dalem sobie spokuj. szukanie sposobow instalacji/konfiguracji niektorych zeczy (np neostrady) jest bardzo czasochlonne. a ja bardzo cenie swoj czas i nerwy.

jesli chcesz przetestowac linuxa to polecam najpierw sciagniecie jakiejs wersji bootowalnej. niema potrzeby instalowania, caly system odpala sie z CD, fajna sprawa.
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 30 lis 2006, 07:35

krackowiaczek pisze:prubowalem
próbowałem.
krackowiaczek pisze:prubowalem
znowu...
krackowiaczek pisze:prub
prób
krackowiaczek pisze:zeczy
rzeczy

Ja sie zgadzam ze raczej spotykam linuxa w firmach niz w domach. A jak w domach to zazwyczaj informatykow wlasnie a nie jakis laikow.
Awatar użytkownika
Andrew
Weteran
Weteran
Posty: 12396
Rejestracja: 23 lis 2003, 14:38
Skąd: z domu
Płeć:

Postautor: Andrew » 30 lis 2006, 08:38

A ja mam dysk podzielony na dwie partycje , gdzie na jednej mam linuxa "Debiana"
i wszystko gra jak ta lala
poszukuje radia CEZAR - QUADRO unitry diora
Awatar użytkownika
fish
Weteran
Weteran
Posty: 2056
Rejestracja: 14 kwie 2004, 11:47
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: fish » 30 lis 2006, 08:53

Ja mam jedną 40-tkę przeznaczona na linuxa. Mam zainstalowanego Ubuntu, zastanawiałem się nad Kubuntu ale w Ubuntu wolę środowisko graficzne.
Z instalacja programów nie ma najmniejszego problemu. Jak czegoś nie ma na dysku system automatycznie ciągnie z sieci. Mam tylko jeden problem bo nie potrafię go przestawić na większą rozdzielczość niż 1024X768 :( Ile się już namordowałem :) :)
Na monitorze 21 cali w tej max rozdzielczości ikony są za duże :)
"Ludzie twierdzą, że Ziemia jest okrągła. Ale jak nie chcesz, wcale nie musisz im wierzyć." - Forrest Gump
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 30 lis 2006, 16:26

Mialam taki sam temat zalozyc Pegaz. Najwiekszy plus, ze darmowy, bo u nas na Slasku znow jakas afera z policja i nielegalnym Winem. Chyba sie przestawie.
On jest w dodatku do jakiejś gazety ?
alekz
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 153
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:16
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: alekz » 30 lis 2006, 16:36

Yasmine pisze:na Slasku znow jakas afera z policja i nielegalnym Winem.


A na Linuxie nie będziesz oglądała filmów i słuchała muzyki ? Z tymi aferami to przesada, najczesciej policja zaglada do tych, ktorzy sa podpieci i ssają z hubów na dużych osiedlach oraz do tych, którzy sprzedają kopie ;)
Awatar użytkownika
Ted Bundy
Weteran
Weteran
Posty: 5219
Rejestracja: 16 wrz 2005, 16:29
Skąd: IV RP
Płeć:

Postautor: Ted Bundy » 30 lis 2006, 16:52

alekz pisze:Z tymi aferami to przesada, najczesciej policja zaglada do tych, ktorzy sa podpieci i ssają z hubów na dużych osiedlach


jakieś przykłady, bo to tylko miejska legenda i bezsensowna panika, swoją drogą :D
http://www.facebook.com/LKSPogonLwow

Reaktywowany w 2009 r. Razem przywróćmy świetność tej historycznej drużynie!

http://www.piotrlabuz.pl/
http://michalpasterski.pl/
http://www.mateuszgrzesiak.pl/
BlackXS
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 23 lis 2006, 00:31
Skąd: krk
Płeć:

Postautor: BlackXS » 30 lis 2006, 16:57

Yasmine pisze:On jest w dodatku do jakiejś gazety ?

Bez problemu sciagniesz najnowsza wersje z netu:)
Polecam ubuntu:)
alekz
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 153
Rejestracja: 26 maja 2006, 16:16
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: alekz » 30 lis 2006, 17:03

TedBundy pisze:
alekz pisze:Z tymi aferami to przesada, najczesciej policja zaglada do tych, ktorzy sa podpieci i ssają z hubów na dużych osiedlach


jakieś przykłady, bo to tylko miejska legenda i bezsensowna panika, swoją drogą :D


Przyklady hmm znam osobiscie 2 osoby do ktorych zapukali. A panika która ostatnio powstała jest efektem - sprawdzenia 4 komputerów w www.interblock.pl :D Legendy głosiły, że skonfiskowano nawet 200 pieców ;)
Awatar użytkownika
Hyhy
Weteran
Weteran
Posty: 2611
Rejestracja: 29 mar 2004, 01:41
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Hyhy » 30 lis 2006, 22:49

Jak Ci ktos wpadnie niszcz dysk. Watpie zeby wydawali kupe kasy na udowodnienie ze sciagnelas z netu plyte cd :D
Poza tym wszystko masz na wlasny uzytek :)
"Jest taka cierpienia granica, za ktora sie usmiech pogodny zaczyna...Hyhy "



hyhy e(L)o :)
kajot
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 284
Rejestracja: 16 maja 2006, 09:17
Skąd: Poland
Płeć:

Postautor: kajot » 30 lis 2006, 23:53

heh no tak, w sumie nie spodziewam się nalotów ale trochę ciężko było by na miejscu wykręcić 1 dysk i zlikwidować drugi, ale to pikuś w porównaniu z półką CD :).....

dysk chociażby można gdzieś wcisnąć, żeby nie znaleźli, a całą półkę??? :?

swoją droga ostatnio czuję sie bardziej legalny... zaopatrzyłem się, a dokładniej spadł mi z nieba oryginalny XPek, dostałem od kumpla bo on mimo, że nie kupował, miał w kartonie 2 oryginalene XP OEM!!!!
jako iż nie wiedział, że takie małe coś jest warte 500, to dostałem w prezencie :)
i takim trafem jestem "szczęśliwym..." użytkownikiem legalnego systemu :)
...i tony innych programów.....mniej lub więcej legalnych :)
Awatar użytkownika
Anula
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 272
Rejestracja: 05 maja 2006, 22:52
Skąd: Śląsk
Płeć:

Postautor: Anula » 01 gru 2006, 00:33

vkajot pisze:dostałem od kumpla bo on mimo, że nie kupował, miał w kartonie 2 oryginalene XP OEM!!!!
vkajot pisze:takim trafem jestem "szczęśliwym..." użytkownikiem legalnego systemu

Skoro to OEM, to chyba raczej średnio legalnego ;)
Awatar użytkownika
krackowiaczek
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 200
Rejestracja: 26 maja 2004, 00:56
Skąd: krakow
Płeć:

Postautor: krackowiaczek » 01 gru 2006, 01:18

chyba niekoniecznie musi byc nielegalny, jesli nie zostal uzyty na innym komputeze to chyba jest legalny. musisz zarejestrowac sprzet . jesli zmienisz konfiguracje to chyba przestabnie byc legalny. mam racje?
Awatar użytkownika
Pegaz
Weteran
Weteran
Posty: 2764
Rejestracja: 26 cze 2005, 16:58
Skąd: Kukuryku
Płeć:

Postautor: Pegaz » 01 gru 2006, 17:16

Ktoś wie jak się zalogować do konsoli w kubuntu ? Bo jak próbuje coś wpisać pisze że brak dostępu..

[ Dodano: 2006-12-01, 17:42 ]
Już wszystko ok ;)
Ile jest wart świat pełen grubych krat?
Awatar użytkownika
Qzik
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 146
Rejestracja: 26 sty 2005, 19:59
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Qzik » 01 gru 2006, 21:02

Zainspirowany tematem właśnie ściągnąłem Knoppixa i się bawię. Przednio jest, chyba sobie zainstaluję coś takiego jako drugi system.
Awatar użytkownika
Pegaz
Weteran
Weteran
Posty: 2764
Rejestracja: 26 cze 2005, 16:58
Skąd: Kukuryku
Płeć:

Postautor: Pegaz » 02 gru 2006, 11:00

Ktoś mi napisze jak zrobić repozytorium w Kubuntu?
Ile jest wart świat pełen grubych krat?
kajot
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 284
Rejestracja: 16 maja 2006, 09:17
Skąd: Poland
Płeć:

Postautor: kajot » 03 gru 2006, 14:45

czemu OEM ma być nielegalny??

oba znalezione w pudełku były zaklejone, nie otwierane z tą etykietką z kluczem, po prostu ktoś wrzucił 2 nowe Xpeki, tylko że nie do tego kartonu co trzeba. :)

problem jest jak się zgubi klucz produktu i wtedy trzeba załatwiać ze sprzedawcą i sprzedawca z Microsoftem, a tak dostałem gratis legalnego wina, taka świąteczna promocja :)
Awatar użytkownika
Ted Bundy
Weteran
Weteran
Posty: 5219
Rejestracja: 16 wrz 2005, 16:29
Skąd: IV RP
Płeć:

Postautor: Ted Bundy » 03 gru 2006, 14:55

co do OEM-u, jak najbardziej legalny. Wersja w pełni funkcjonująca, ale w przypadku gdy dołączana jest np do nowego kompa. Nie wiem, jak to jest z udostępnianiem OEM-ów. Ale i ile kojarzę, nie ma problemu. Kumpel zrzeka się po prostu swych praw do tego produktu, Ty go otrzymujesz wraz z kluczami i voila :)
http://www.facebook.com/LKSPogonLwow



Reaktywowany w 2009 r. Razem przywróćmy świetność tej historycznej drużynie!



http://www.piotrlabuz.pl/

http://michalpasterski.pl/

http://www.mateuszgrzesiak.pl/
Awatar użytkownika
Anula
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 272
Rejestracja: 05 maja 2006, 22:52
Skąd: Śląsk
Płeć:

Postautor: Anula » 03 gru 2006, 16:28

vkajot pisze:czemu OEM ma być nielegalny??

Jak dla mnie jest nielegalny, bo wersja OEM jest związana z konkretnym sprzętem i kolega nie może Ci odstąpić samego Windowsa. Poza tym wydaje mi się, że nawet gdyby ten system zainstalować u kolegi, to i tak byłby nielegalny, skoro go nie kupował, lecz dostał tylko przez pomyłkę. Legalność powinna być potwierdzona nalepką na obudowie komputera.
kajot
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 284
Rejestracja: 16 maja 2006, 09:17
Skąd: Poland
Płeć:

Postautor: kajot » 03 gru 2006, 17:22

tak?? nalepke mam!!!

no jakby tak na to patrzyć to Windows od taty na gwiazdke też jest nielegalny, bo tata go kupił. :)

hmm a skoro win nie został sprzedany to nie jest związany z konkretnym sprzętem, ja mam legalna kopię, z cdkeyem itp, a czy jest legalny...

hmm może ktoś napisze to microsoftu i się zapyta :)

a jak zmienia ktoś kompa to co ma nowego wina kupować, bo tamten jest tylko do tamtego sprzętu?

moja kopia wg. mnie jest legalna w 99% :) tylko rachunku nie mam :)
Awatar użytkownika
Pegaz
Weteran
Weteran
Posty: 2764
Rejestracja: 26 cze 2005, 16:58
Skąd: Kukuryku
Płeć:

Postautor: Pegaz » 03 gru 2006, 17:25

Odkąd używam linuksa nie mam takich życiowych problemów :) hyhyhy...
Ile jest wart świat pełen grubych krat?
Awatar użytkownika
___ToMeK___
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 348
Rejestracja: 23 sie 2004, 22:57
Skąd: pomorze / WLKP
Płeć:

Postautor: ___ToMeK___ » 03 gru 2006, 20:14

Osobiście polecam Linuksa osobom, które mogą sobie pozwolić na spędzenie sporej ilości czasu w Internecie ucząc się tego systemu / szukając rozwiązań zaistniałych problemów.
Ja ten czas wolę poświęcić na pracę / naukę rzeczy pomocnych w pracy, więc korzystam z Win'a. Nie mam wirusów (tzn nie wiem o tych, które mam :P), nie zawiesza mi się. Jedyne na co mogę narzekać, to brak pełnej kontroli nad systemem. Ale z drugiej strony taka wiedza nie jest mi do niczego potrzebna.

Jaka dystrybucja Linuksa? Gentoo* :P

A tak poza tym, to Apple jest o 2 kroki przed konkurencją, jeśli chodzi o interfejs użytkownika...

* tylko dla zaawansowanych ;)

BTW
Jeśli studiujecie i nie macie, a chcielibyście mieć oryginalne oprogramowanie MS, to sprawdźcie, czy wasza uczelnia uczestniczy w programie MSDNAA
0101010001101111011011010110010101101011001000000100011101100101011100100110101101100101
-.-. .. . -.- .- .-- --- ... -.-. / .--. .. . .-. .-- ... --.. -.-- -- / -.- .-. --- -.- .. . -- / -.. --- / .--. .. . -.- .-.. .- / ---... .--.
Awatar użytkownika
Pegaz
Weteran
Weteran
Posty: 2764
Rejestracja: 26 cze 2005, 16:58
Skąd: Kukuryku
Płeć:

Postautor: Pegaz » 03 gru 2006, 20:46

___ToMeK___ pisze:Jaka dystrybucja Linuksa?

Ubuntu :)
Ile jest wart świat pełen grubych krat?
Awatar użytkownika
krackowiaczek
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 200
Rejestracja: 26 maja 2004, 00:56
Skąd: krakow
Płeć:

Postautor: krackowiaczek » 03 gru 2006, 22:49

vkajot pisze:a jak zmienia ktoś kompa to co ma nowego wina kupować, bo tamten jest tylko do tamtego sprzętu?


owszem, w wersji OEM. kazda zmiana konfiguracji wiaze sie z
delegalizacja.

Anula pisze:wersja OEM jest związana z konkretnym sprzętem i kolega nie może Ci odstąpić samego Windowsa.


to teoria, praktyka jest taka ze w licencji byla luka i sprytny polak wymyslil ze moze umuwic sie ze sprzedawca i kupic wina OEM z jakas tania czescia, np. karta dzwiekowa.

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 356 gości