Przejscie dla pieszych - kto powinien miec pierwszenstwo?

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Przejscie dla pieszych - kto powinien miec pierwszenstwo?

Postautor: Maverick » 25 lis 2006, 16:20

Wlasnie przeczytalem na forum onetu jedna rzecz i mnie troche zastanowila.

Mianowicie chodzi o pierwszenstwo na przejsciach dla pieszych.
Obecnie maja je piesi, ale jest opcja druga. Ze mogliby je miec samochody.

Nie zastanawialem sie poki co specjalnie nad tym, wiec nie wiem ktore lepsze. Poddaje temat pod dyskusje :) Co o tym myslicie? Jakie argumenty sa za i przeciw obu rozwiazaniom?
Awatar użytkownika
Hardcore
Weteran
Weteran
Posty: 1327
Rejestracja: 20 wrz 2004, 23:31
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Hardcore » 25 lis 2006, 16:48

Po co miałyby być pasy, które nie dają pierwszeństwa pieszemu?! Przejście przez jezdnię jest dozwolone jeśli nie ma pasów w odległości jakiejś tam i nie ma zapór. Może też zależy od ilości pasów ruchu...?
When you dream there are no rules. People can fly, anything can happen. (...)
You may think you can fly, but you'd better not try. People can fly

Obrazek
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 25 lis 2006, 21:42

Maverick pisze:Ze mogliby je miec samochody.
W praktyce i tak je maja.....
Awatar użytkownika
Olivia
Weteran
Weteran
Posty: 3859
Rejestracja: 17 wrz 2004, 23:03
Skąd: Z kontenera
Płeć:

Postautor: Olivia » 26 lis 2006, 00:58

Pierwszeństwo i tak ma ten, kto się pierwszy właduje na przejście. :P
"Miarkuj złość.
Po gniewu cienkim lodzie nie kręć się
Bo on za chwilę może trzasnąć"
Awatar użytkownika
_normalna_
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 362
Rejestracja: 15 paź 2006, 16:42
Skąd: Katowice Miasto
Płeć:

Postautor: _normalna_ » 26 lis 2006, 09:43

Każdy wie, że na przejsciu panuje zasada kto pierwszy to lepszy :> samochody mają w d***pie osoby czekajace na pasach i w niektórych miejscach u mnie w Katach możesz sobie stac i czekać...więc teoretycznie pierwszeństwo maja piesi a w praktyce każdy wie jak to wyglada :|
Grace

Postautor: Grace » 26 lis 2006, 10:32

Inaczej się patrzy z perspektywy kierowcy inaczej pieszego. Jak mi się bardzo spieszy to nie zatrzymam się przed przejściem, ale generalnie staram się to robić. Myślę, że pieszy powinien mieć zawsze pierwszeństwo, jeśli chodzi o przejście dla pieszych.
Awatar użytkownika
Mona
Weteran
Weteran
Posty: 2944
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:34
Skąd: Gdynia
Płeć:

Postautor: Mona » 26 lis 2006, 10:41

Jak sama nazwa wskazuje, to jest to przejście dla pieszych :D
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"

Joe Cocker
megane
Maniak
Maniak
Posty: 762
Rejestracja: 22 maja 2006, 13:13
Skąd: z południa
Płeć:

Postautor: megane » 26 lis 2006, 12:56

Ta, u nas to mozna sobie stać tak przed przejściem i pół godziny, dopóki komuś pod koła nie wjedziesz to nikt nie zwolni nawet.
Nie to, co np. Niemcy... :/

A ogólnie to niebardzo rozumiem sensu dyskusji na ten temat - przecież jakby pieszy nie miał na psach pierszeństwa, to jaki byłby sens w ogóle malowania ich na jezdni? :?
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 26 lis 2006, 17:10

megane pisze:Ta, u nas to mozna sobie stać tak przed przejściem i pół godziny, dopóki komuś pod koła nie wjedziesz to nikt nie zwolni nawet.
Mi czesto ustepuja najdziewniejsi. Np tramwaj, motor, autobus , TIR. Teraz czekam na pociag <hahaha>

[ Dodano: 2006-11-26, 17:21 ]
Caly dzien w rozjazdach!
Nie lubie tak. Wstac na uczelnie - dom - uczelnia- dom- jazdy- dom. <wsciekly>
Awatar użytkownika
GNRose
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 442
Rejestracja: 02 cze 2005, 15:02
Skąd: Wrocek
Płeć:

Postautor: GNRose » 26 lis 2006, 17:21

Pieszy znajdujacy sie na pasach powinien miec moim zdaniem pierwszenstwo, tak, jak to wyglada obecnie (w teorii znaczy sie), choc oczywiscie zdrowy rozsadek tez trzeba zachowac- czasem (na szczescie rzadko) ktos sie laduje prosto pod kola, bo on ma pierwszenstwo, ale jednak zdecydowanie czesciej- jak wspomnieliscie- kierowcy maja gleboko w nosie to, ze ktos tam czeka i chce przejsc. To jest jednak temat na osobna rozmowe o kulturze na drodze w Polsce (porownanie do Niemcow jest najlepsze, ale i najbardziej bolesne :/ )
The boy you trained, gone he is... Consumed by Darth Vader
megane
Maniak
Maniak
Posty: 762
Rejestracja: 22 maja 2006, 13:13
Skąd: z południa
Płeć:

Postautor: megane » 26 lis 2006, 17:53

GNRose pisze:(porownanie do Niemcow jest najlepsze, ale i najbardziej bolesne )

Pamiętam moje pierwsze doświadczenie w Niemczech.... Staję przed pasami - nadjeżdża auto - patrzę: zwlania - pierwsza myśl: co on kombinuje :? - i stoje jak debil zamiast zacząć przehcodzić :P
Awatar użytkownika
GNRose
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 442
Rejestracja: 02 cze 2005, 15:02
Skąd: Wrocek
Płeć:

Postautor: GNRose » 26 lis 2006, 17:56

:) Ja z kolei jak stoje gdzies w Polsce w korku i nagle widze, ze ktos kogos wpuszcza przed siebie, to pierwszym moim odruchem jest spojrzenie na blachy- tak w 30-50% okazuje sie, ze to Niemiec :]
The boy you trained, gone he is... Consumed by Darth Vader
Awatar użytkownika
Ted Bundy
Weteran
Weteran
Posty: 5219
Rejestracja: 16 wrz 2005, 16:29
Skąd: IV RP
Płeć:

Postautor: Ted Bundy » 26 lis 2006, 19:26

GNRose pisze:Ja z kolei jak stoje gdzies w Polsce w korku i nagle widze, ze ktos kogos wpuszcza przed siebie, to pierwszym moim odruchem jest spojrzenie na blachy


tak, w 90 proc to gość z rejestracją nie zaczynającą się na W :] <diabel> <diabel>
http://www.facebook.com/LKSPogonLwow

Reaktywowany w 2009 r. Razem przywróćmy świetność tej historycznej drużynie!

http://www.piotrlabuz.pl/
http://michalpasterski.pl/
http://www.mateuszgrzesiak.pl/
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 26 lis 2006, 21:32

A co powiecie o tym, ze teraz jak piesi maja pierwszenstwo to wiele osob laduje sie na przejscie nie patrzac czy cos jedzie, bo czuja sie swietymi krowami. Jak sie im pierwszenstwo zabierze to wymusi sie na nich wieksza uwage.

Inna sprawa ze faktycznie wowczas przejscia dla pieszych - bez sygnalizacji swietlnej - traca sens.

Ogolnie jestem raczej za pierwszenstwem dla pieszych, ale ciekawe spostrzezenie.
Awatar użytkownika
GNRose
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 442
Rejestracja: 02 cze 2005, 15:02
Skąd: Wrocek
Płeć:

Postautor: GNRose » 26 lis 2006, 21:39

Maverick pisze:A co powiecie o tym, ze teraz jak piesi maja pierwszenstwo to wiele osob laduje sie na przejscie nie patrzac czy cos jedzie, bo czuja sie swietymi krowami. Jak sie im pierwszenstwo zabierze to wymusi sie na nich wieksza uwage.

Ja juz powiedzialem- zdarza sie, ale to pryszcz w porownaniu do olewania pieszych przez kierowcow- to ich nalezy w pierwszej kolejnosci temperowac :/
The boy you trained, gone he is... Consumed by Darth Vader
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 26 lis 2006, 22:04

Maverick pisze:wiele osob laduje sie na przejscie nie patrzac czy cos jedzie, bo czuja sie swietymi krowami
Bo to idioci. Ja sie nie laduje z prostej przyczyny - kto by bardziej ucierpial? <chory>
Awatar użytkownika
Hyhy
Weteran
Weteran
Posty: 2611
Rejestracja: 29 mar 2004, 01:41
Skąd: Warszawa
Płeć:

Postautor: Hyhy » 27 lis 2006, 18:27

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu - 8 pkt.

Zrob tak 3 razy jak Ci sie spieszy i nie masz prawka. Wystarczy po prostu to kontrolowac zeby ludzi nauczyc i tyle. Kazdy samochod powienien sie zatrzymac jak pieszy dochodzi do kraweznika, dlaczego? Dlatego ze kazdy kierowca jest pieszym i predzej czy pozniej wpadnie pod jakis samochod ktory prowadzi ktos, kto tak samo jak WY nie ustapi pierszenstwa. Przepisy jasno okreslaja jak sie powinien zachowac kierujacy pojazdem a jak pieszy. Wina pieszego jest tylko wtedy gdy wychodzi zza czegos w miejscu nieoznakowanym. Jezeli bedziesz go widzial to nawet na srodku drogi jest to twoja wina (chyba ze byl nietrzezwy albo co). Nawet za potracenie pieszego jadac wstecz dostajesz 5 pkt :D . Przed pasami podobnie jak przed sygnalizacja swietlna PROWADZACY POJAZD powinien zwolnic do 50km/h wtedy w momencie wtargniecia krowy na ulice spokojnie moze wyhamowac pojazd.
A glowny powod istnienia tego tematu jest prosty - u nas 99% naszych rodzin i znajomych zapierdala ile wlezie po ulicach nie wazne czy malych czy autostradach. I narzekanie na pieszych jest tu moim zdaniem bez sensu. Nie bedziesz jechac 70 czy 100 to spokojnie sie zatrzymasz. Wyobrazcie sobie tylko ze kazdy jedzie w kazdym miejscu z przepisami i piesi rowniez. Nie byloby ogromnej ilosci wypadkow.

Nad czym sie w ogóle zastanawiac skoro przepisy wszystko jasno okreslaja?
Lepiej tracic czas na myslenie co zrobic tym, aby je przestrzegano. Ja bym to szybko zalatwil.
Dlaczego w szwecji jezdzi sie z przepisami? Bo tam za przekroczenie (z tego co slyszalem) predkosci o 20 km/h powoduje utrate prawa jazdy.

Inna kwestia ze w Polsce dopiero ma wejsc ustawa ktora pozwala niepelnoletnim prowadzic pojazd pod opieka rodzica badz opiekuna prawnego od 16 roku zycia. To by znaczylo ze wszyscy (oprocz dresow) zdawaliby egzamin na prawo jazdy w pelni kontrolujac poajazd. Wystarczyloby znac przepisy i przejechac wedlug nich, a wiekszosc ludzi ktorzy zdaja a mieli okazje jezdzic pojazadami tylko na kursach nie ma mozliwosci zeby w pelni opanowali poruszanie sie pojazdem. A z nowymi przepisami po 2 letniej jezdzie kwestia zrobienia prawka to czysta formalnosc. :)
"Jest taka cierpienia granica, za ktora sie usmiech pogodny zaczyna...Hyhy "

hyhy e(L)o :)
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 28 lis 2006, 08:33

Hyhy pisze:tak 3 razy jak Ci sie spieszy i nie masz prawka. Wystarczy po prostu to kontrolowac zeby ludzi nauczyc i tyle
To Ci powiem ze sa przejscia gdziej akby kierowcy nie wymuszali na pieszych pierwszenstwa to by w zyciu nie przejechali, bo caly czas ktos idzie. Mozna swiatla zalozyc, ale ich tam nie ma. Zreszta jak sa swiatal to nie ma dyskusji, bo wtedy jest sprawa jasna.
Hyhy pisze:Dlaczego w szwecji jezdzi sie z przepisami? Bo tam za przekroczenie (z tego co slyszalem) predkosci o 20 km/h powoduje utrate prawa jazdy.
I ludzie tam maja jeszcze prawa jazdy?? :D Ja bym sobie scigacza tam kupil :D
Hyhy pisze:Wyobrazcie sobie tylko ze kazdy jedzie w kazdym miejscu z przepisami i piesi rowniez. Nie byloby ogromnej ilosci wypadkow.
Zgadza sie. Ale zycie swoje a teoria swoje.
Hyhy pisze:Przed pasami podobnie jak przed sygnalizacja swietlna PROWADZACY POJAZD powinien zwolnic do 50km/h wtedy w momencie wtargniecia krowy na ulice spokojnie moze wyhamowac pojazd
Chocbym jechal 30 to w miejscy nie stane. wiec nie uogolniaj bo to zalezy od tego jak daleko przede mna wyjdzie. I mialem wiele sytuacji, gdzie to ze jechalem szybko mnie uratowalo. Bo mozna jechac: szybko, srednio, wolno. Jakbym jechal wolno to by sie to stalo przede mna (juz nie pamietam czy chodzi o pieszego czy samochod ktory wyjezdzal), jechalem szybko wiec stalo sie za mna. A jakbym jechal srednio... to by stalo sie to przed maska.
Awatar użytkownika
Andrew
Weteran
Weteran
Posty: 12396
Rejestracja: 23 lis 2003, 14:38
Skąd: z domu
Płeć:

Postautor: Andrew » 28 lis 2006, 09:57

jak sama nazwa wskazuje , jest to przejscie dla pieszych i na takowym On (pieszy) ma pierszenstwo ! nie czynmy z normalnosci nienormalnosc ! a tak w ogóle to przejscia powinny byc nie kolidujace z pojazdami , czyli ...albo tunele pod , albo kładki nad drogą <aniolek>
Ale jak zawsze wszystko sie rozbija o kase i mamy to co mamy !
poszukuje radia CEZAR - QUADRO unitry diora
Awatar użytkownika
Maverick
-#
-#
Posty: 7683
Rejestracja: 04 sty 2004, 21:49
Skąd: Eden
Płeć:

Postautor: Maverick » 28 lis 2006, 15:07

Nie tylko kase ale czasem miejsce. Trudno w centrum takie cos zrobic.
A przejscie o ktorym mowilem znajduje sie w samym centrum, miedzy deptakiem a starym rynkiem i jest cholernie uczeszczane. I bez swiatel. Nie wymusisz = nie przejedziesz.
Awatar użytkownika
TFA
Weteran
Weteran
Posty: 3055
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:57
Skąd: litwini wracają
Płeć:

Postautor: TFA » 28 lis 2006, 15:11

Ja jestem troche hipokryta w tej sprawie <aniolek> bo jak jade samochodem to sie wkurzam ze nieraz piesi sie na chama laduja na przejscie, a jak ide pieszo po pasach to wkurzam sie na kierowcow <aniolek>
Ręce me do szabli stworzone, nie do kielni.
Awatar użytkownika
Dzindzer
Moderator
Moderator
Posty: 7882
Rejestracja: 16 lis 2005, 20:01
Skąd: Z Twoich Snów
Płeć:

Postautor: Dzindzer » 28 lis 2006, 15:51

TFA pisze:Ja jestem troche hipokryta w tej sprawie <aniolek> bo jak jade samochodem to sie wkurzam ze nieraz piesi sie na chama laduja na przejscie, a jak ide pieszo po pasach to wkurzam sie na kierowcow <aniolek>

to ja sie musze przyznac do tego samego, jak z kims jade samochodem to sie wkurzam na takich co sie ckaja, a mogli by 5 sekund poczekac, ale jak ide to sie irytuje, ze taki nie zwalnia bo przeciez ja piesza ide

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 352 gości