Chorobowe (L4) w jaki sposob jest naliczane?

Tu można wypowiadać się na wszystkie inne tematy jakie przyjdą Wam do głowy.
Posty w tym dziale nie są naliczane.

Moderatorzy: ksiezycowka, modTeam

Awatar użytkownika
Jasta20
Maniak
Maniak
Posty: 578
Rejestracja: 17 lut 2005, 15:12
Skąd: Z WeNuS :):)
Płeć:

Chorobowe (L4) w jaki sposob jest naliczane?

Postautor: Jasta20 » 11 paź 2006, 12:00

Moj był na chorobowym. 7 dni (5 dni roboczych i dwa weekendu). Wczoraj zostala wypłata przesłana na konto i brakuje troche kasy. Wyczytalam ze jest wyplacane 80%, oki, wyliczylismy i nadal brakuje sianka. Moj poszedl dzisiaj wyjasnic sprawe i powiedziano mu ze jest wyliczana srednia z ostatnich 12 miesiecy i dopiero wtedy jest brane te 80%. Ale nie jestem pewna czy jest to prawda i wydaje nam sie ze robia mojego w bambuko :?

Jak to wyglada naprawde? Moze ktosik mi to wyjasnic? :)
Miłość to nie staw, w którym można znaleźć swoje odbicie. Miłość ma
przypływy i odpływy. Ma też swoje rozbite okrety, zatopione miasta,
ośmiornice i skrzynie złota i pereł. Ale perły leżą głęboko...
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 11 paź 2006, 12:04

Ja jestem ciekawa ile mi zabiora za 3 dni coteraz dostalam.
Ale z tego co ja wiem na L4 wyplacane jest 85% wynagrodzenia.
Awatar użytkownika
Mona
Weteran
Weteran
Posty: 2944
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:34
Skąd: Gdynia
Płeć:

Postautor: Mona » 11 paź 2006, 18:54

Kiedyś opłacało się chorować, bo dostawało się więcej kasy na chorobowym (zasiłek chorobowy), niż za pobyt w pracy. To był paradoks ;DD
Jasta, sprawdzę to.
Ok, i już:
Z dniem 1 stycznia 2004 r. zniesiono przepis w myśl którego za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, trwającego do 6 dni, pracownik nie zachowywał prawa do wynagrodzenia.

Art. 92 §1 Kodeksu pracy stanowi, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (do 31 grudnia 2002 było to 35 dni), w wysokości 80% wynagrodzenia. Natomiast za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy, w drodze do pracy albo choroby zawodowej lub choroby przypadającej w czasie ciąży, pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego.
W myśl §2 cytowanego przepisu wynagrodzenie to oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jednakże wynagrodzenie to nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik pomimo niezdolności do pracy nie nabywa w ogóle prawa do zasiłku, lub też prawo to straci (art. 92 §3 ust. 2 K.p.).
Odnośnie nabycia prawa do zasiłku chorobowego, to zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999r., nr 60, poz. 636) pracownik nabywa prawo do tego zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Przy czym do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Zgodnie z ust. 3 tegoż przepisu, od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:

* absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
* jeżeli niezdolność. do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
* pracownikom, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10 letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
* posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Również od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje za okres niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy albo choroby zawodowej (art. 84 ust. 1 omawianej ustawy).
W myśl art. 36 ust. 1 ustawy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli wynagrodzenia ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania (np. akordowe czy prowizyjne), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu potrąconych przez pracownika składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe finansowanych ze środków pracownika. (K. Tymorek: Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych; "Serwis Prawno Pracowniczy" z 5,12,1999r., Nr 49, str. 20).
W myśl art. 36 ust. 4 ustawy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 6 lub 12 miesięcy kalendarzowych - podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące ubezpieczenia (art. 36 ust. 3 ustawy).
Jeżeli zaś, zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy, niezdolność do pracy powstała przed upływem jednego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi:

* wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,
* wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować. w tym miesiącu, jeżeli przepracował choć. by 1 dzień,
* kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność. do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres 6 lub 12 miesięcy przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
Jeżeli w okresie przyjmowanym do ustalania podstawy wymiaru zasiłku ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

* wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
* przyjmuje się - po uzupełnieniu - wynagrodzenie z miesięcy, w których przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"

Joe Cocker
Awatar użytkownika
Jasta20
Maniak
Maniak
Posty: 578
Rejestracja: 17 lut 2005, 15:12
Skąd: Z WeNuS :):)
Płeć:

Postautor: Jasta20 » 11 paź 2006, 21:18

Dziekuje bardzo za info :*:* <browar>
Miłość to nie staw, w którym można znaleźć swoje odbicie. Miłość ma

przypływy i odpływy. Ma też swoje rozbite okrety, zatopione miasta,

ośmiornice i skrzynie złota i pereł. Ale perły leżą głęboko...
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 11 paź 2006, 22:31

Mona a mogłabys to przetlumaczyc dla tych z goraczka?
Awatar użytkownika
Mona
Weteran
Weteran
Posty: 2944
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:34
Skąd: Gdynia
Płeć:

Postautor: Mona » 12 paź 2006, 21:50

moon pisze:Mona a mogłabys to przetlumaczyc dla tych z goraczka?

To musimy się zgrać w czasie, gdy i ja będę miała gorączkę <diabel>
"Cause we all have wings, but some of us don’t know why"



Joe Cocker

Wróć do „Wszystkie inne tematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 373 gości