Jak rozpoznać owulację?

Forum służące do wymiany opinii i doświadczeń na tematy związane z antykoncepcją i ciążą.

Moderator: modTeam

Awatar użytkownika
Symfonia
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 191
Rejestracja: 07 lip 2005, 23:56
Skąd: Z piekła rodem
Płeć:

Jak rozpoznać owulację?

Postautor: Symfonia » 07 kwie 2006, 13:09

Jeśli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, to owulacja zwykle występuje około w 14 dniu cyklu, licząc od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Uważa się, że okres płodny (i możliwość zapłodnienia) u każdej zdrowej i młodej kobiety trwa tylko 5 dni (podczas każdego cyklu). Z czego trzy dni przed i najwyżej dwa dni po owulacji. Wynika to z założenia, że plemniki pozostające w środowisku śluzu szyjkowego utrzymują zdolność do zapłodnienia przez około 72 godziny (czyli 3 dni) a komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia tylko przez 24 godziny. Jajeczko może zostać zapłodnione w ciągu 24 godzin od owulacji, a średni czas przeżycia plemników w drogach płciowych kobiety wynosi 48-72 godzin.

Aby sprawdzic dokładniej czy mamy dni płodne możemy obserwować siebie:

- Niektóre kobiety (około 30-40%) odczuwają tak zwany ból owulacyjny. Pojawienie się kłucia, czy pobolewania w podbrzuszu mogą być właśnie objawem dokonanej owulacji. W tym samym czasie piersi mogą być bardziej wrażliwe na dotyk. Trzeba pamiętać, że nie odczuwanie takich bólów nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem braku owulacji.

- Podczas owulacji wydzielina szyjki macicy staje się przejrzysta i ciągliwa, przypominając trochę białko surowego jajka. Przy braku owulacji, jest ona biała, nieprzejrzysta. Zwracaj uwagę na jakość wydzieliny (śliskość, rozciągliwość, wilgotność.

- Temperatura ciała kobiety podnosi się zaraz po owulacji i na podwyższonym poziomie pozostaje przez około dwa tygodnie. Dlatego, mierzenie temperatury w trakcie cyklu miesiączkowego może pomóc w określeniu dnia największej płodności. Aby pomiary były wystarczająco dokładne, powinnaś mieć termometr z podziałką zawierającą dziesiąte części stopnia Celsjusza. Termometry takie są do nabycia w aptece. Wyniki każdego pomiaru (codziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka) należy zapisywać tak, że powstaje wykres zmian temperatury. Pomiary zwykle rozpoczyna się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Aby wyniki były pozbawione błędu, przed pomiarem zawsze dokładnie strząśnij termometr. Zapewni ci to prawidłowy odczyt. Zwyżka temperatury o pół stopnia, w drugiej połowie cyklu znaczy, że wystąpiło jajeczkowanie, a brak wzrostu temperatury świadczy o braku owulacji. Jeśli zaszłaś w ciążę, temperatura pozostanie podwyższona, jeśli nie - spadnie do poprzedniej wartości na początku krwawienia miesiączkowego. Główną niedogodności tej metody jest to, że temperatura rośnie po owulacji, czyli wykres nie jest przydatny do planowania pożycia w pierwszym miesiącu obserwacji. Ale prowadzenie takich pomiarów przez kilka miesięcy pozwoli Ci na poznanie okresu, w którym występuje owulacja. Daje ci to także możliwość wyznaczania dni płodnych i dni niepłodnych.

Takie znalazlam informacje na temat owulacji i teraz zadam pytanie, na ktore jeszcze nie znam odpowiedzi ale jeszcze przed tym opiszę swoją sytuację. Biore tabletki antykoncepcyjne a jak wiadomo tabletki zapobiega ciąży na trzy sposoby (mowie tu o prawidlowym przyjomawaniu tabletek, bez zadnych opoznien czy zpominania czy np bez dolegliwosci takich jak wymioty czy biegunka):

1. Uniemożliwia dojrzewanie komórek jajowych w jajnikach. Bez jajeczkowania nie może dojść do zapłodnienia, a więc i do ciąży.
2. Uniemożliwia upłynnienie śluzu zamykającego szyjkę macicy. Wskutek tego plemniki nie mogą się przez nią przedostać.
3. Uniemożliwia przygotowanie błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej.

Czyli jak dobrze rozumiem to jezeli komorka nie dojrzewa to tym samym nie ma owulacji??
I czy jezeli jednak jest to jak mozna ja sprawdzic, bo jak nie brałam tabletek to wiedziałam kiedy mam dni plodne przez badanie sluzu bo byly bardzo wyrazne roznice miedzy plodnymi a nie. A teraz biore juz od 1,5 roku tabletki i nie moge stwierdzic plodnosci na podstawie sluzu bo przewaznie jest taki sam. <zalamka>
Bóg nie stworzył kobiety z głowy mężczyzny- aby nim nie rządziła, nie stworzył z nogi- aby nie była jego niewolnicą, ale z żebra- aby była bliska jego sercu
Obrazek
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 07 kwie 2006, 13:35

Symfonia pisze:zyli jak dobrze rozumiem to jezeli komorka nie dojrzewa to tym samym nie ma owulacji??
No nie ma.
Awatar użytkownika
me19
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 252
Rejestracja: 09 paź 2004, 12:22
Skąd: Ziemia Obiecana
Płeć:

Postautor: me19 » 07 kwie 2006, 14:12

tabletki antykoncepcyjne ( większośc na rynku,bo np diane35 juz nie i min stąd wynika jej nieskuteczność) BLOKUJĄ owulację.
Awatar użytkownika
Yasmine
Weteran
Weteran
Posty: 5286
Rejestracja: 10 kwie 2005, 18:40
Skąd: stąd ;)
Płeć:

Postautor: Yasmine » 07 kwie 2006, 19:09

Symfonia pisze:A teraz biore juz od 1,5 roku tabletki i nie moge stwierdzic plodnosci na podstawie sluzu bo przewaznie jest taki sam.

"Można powiedzieć, że w efekcie stosowania doustnej antykoncepcji kobieta znajduje się nieustannie w drugiej, poowulacyjnej fazie cyklu".
To stad ten sluz jest caly czas podobny :).
Awatar użytkownika
jabłoń
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 377
Rejestracja: 14 lis 2005, 17:43
Skąd: Wielkopolska
Płeć:

Postautor: jabłoń » 07 kwie 2006, 19:51

Symfonia pisze:I czy jezeli jednak jest to jak mozna ja sprawdzic, bo jak nie brałam tabletek to wiedziałam kiedy mam dni plodne przez badanie sluzu bo byly bardzo wyrazne roznice miedzy plodnymi a nie. A teraz biore juz od 1,5 roku tabletki i nie moge stwierdzic plodnosci na podstawie sluzu bo przewaznie jest taki sam.


Taki sam czyli nieprzezroczysty i nieciągliwy - czyli jesteś niepłodna.

Owulacje bardzo łatwo rozpoznać :) śluz, bóle jajników a potem straszna ochota na seks :)
"Bądźmy niewolnikami prawa, abyśmy mogli być wolni."
Cyceron (Cicero Marcus Tullius, 106-43 p.n.e.)
Awatar użytkownika
Symfonia
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 191
Rejestracja: 07 lip 2005, 23:56
Skąd: Z piekła rodem
Płeć:

Postautor: Symfonia » 08 kwie 2006, 00:08

jabłoń pisze:potem straszna ochota na seks


Przez pare dni w miesiacu miedzy miesiaczkami mam wlasnie tak, ze bardziej mi sie chce sexic. Tak jest tez przed sama miesaczka i w trakcie, kiedy ustana bole. Czy to mozliwe, ze niektore objawy (ochota na sex, bole jajnikow) zostaly nawet jezeli nie ma owulacji? - bo organizm jakby oszukujemy tabletkami, ale on i tak wie swoje? <aniolek>
Bóg nie stworzył kobiety z głowy mężczyzny- aby nim nie rządziła, nie stworzył z nogi- aby nie była jego niewolnicą, ale z żebra- aby była bliska jego sercu

Obrazek
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 08 kwie 2006, 00:32

Symfonia pisze:zy to mozliwe, ze niektore objawy (ochota na sex, bole jajnikow) zostaly nawet jezeli nie ma owulacji?
Pewnie. Ja choćby tak mam ;P
*qbass*
Weteran
Weteran
Posty: 1001
Rejestracja: 21 sty 2006, 23:39
Skąd: zewsząd :)
Płeć:

Postautor: *qbass* » 12 kwie 2006, 08:05

Dopiszę się tutaj... :) A więc moją Dziewczynę wczoraj pobolewały jajniki(Ona twierdzi, że to właśnie jajniki). Było to po stosunku. I moje pytanie, czemu tak się dzieje? Bo z tego, co wydedukowałem z posta Symfonii, że jest to oznaką owulacji :?
Symfonia pisze:Czy to mozliwe, ze niektore objawy (ochota na sex, bole jajnikow) zostaly nawet jezeli nie ma owulacji?
Czy dobrze myślę??
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 12 kwie 2006, 14:02

qbass17 pisze:Czy dobrze myślę??
Żle. Co innego bole po stosunku a co innego takie. Ja tez miewam te po stosunku. To nic zlego :)
*qbass*
Weteran
Weteran
Posty: 1001
Rejestracja: 21 sty 2006, 23:39
Skąd: zewsząd :)
Płeć:

Postautor: *qbass* » 12 kwie 2006, 17:18

moon pisze:Żle.
Nigdy się nie połapię w tym... :)
moon pisze: Ja tez miewam te po stosunku. To nic zlego
Dzięki <browar>
Awatar użytkownika
Mateo_20
Entuzjasta
Entuzjasta
Posty: 111
Rejestracja: 03 lip 2006, 01:04
Skąd: CK
Płeć:

Postautor: Mateo_20 » 07 lip 2006, 13:09

Troszeczke to ciezkie i zakrecone :? , ale mysle, ze sie w tym w koncu polape, a jezeli nie ja to na pewno moja Niunia.
"Serca przepełnione miłością
nigdy daleko od siebie nie odejdą"
Sylwia Kocham Cie!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Symfonia
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 191
Rejestracja: 07 lip 2005, 23:56
Skąd: Z piekła rodem
Płeć:

Postautor: Symfonia » 07 lip 2006, 14:58

Rozpisz albo narysuj sobie na kartce, moze bedzie prosciej:)
Bóg nie stworzył kobiety z głowy mężczyzny- aby nim nie rządziła, nie stworzył z nogi- aby nie była jego niewolnicą, ale z żebra- aby była bliska jego sercu

Obrazek
Awatar użytkownika
betusia
Uzależniony
Uzależniony
Posty: 315
Rejestracja: 23 sty 2006, 15:23
Skąd: nietutejsza
Płeć:

Postautor: betusia » 07 lip 2006, 18:00

Symfonia pisze:Rozpisz albo narysuj sobie na kartce, moze bedzie prosciej:)

Niektórym to nawet nie pomoże i trzeba tłumaczyć po literce...
A co do pytania w temacie?
Symfonia pisze:Czyli jak dobrze rozumiem to jezeli komorka nie dojrzewa to tym samym nie ma owulacji??

Dużo widać przeczytaś i w odróżnieniu od wielu osób wiesz na czym polega cykl - ale jedno z pierwszych zdań na ulotce dołączonej do tabletek to przez 1,5 roku nie przeczytać to grzech... A jest tak napisane "Działanie antykoncepcyjne jest głównie efektem zahamowania owulacji a ponadto zmiany składu śluzu szyjkowego (co utrudnia penetracje plemników) oraz zmian zachądzących w endometrium (błona śluzowa macicy) co zmniejsza prawdopodobieństwo implantacji komórki jajowej)"
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z ulotką <aniolek>
Kazdy problem ma rozwiazanie.
A jesli nie ma rozwiazania to nie ma problemu
Awatar użytkownika
Symfonia
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 191
Rejestracja: 07 lip 2005, 23:56
Skąd: Z piekła rodem
Płeć:

Postautor: Symfonia » 08 mar 2007, 13:52

betusia pisze:Dużo widać przeczytaś i w odróżnieniu od wielu osób wiesz na czym polega cykl - ale jedno z pierwszych zdań na ulotce dołączonej do tabletek to przez 1,5 roku nie przeczytać to grzech... A jest tak napisane "Działanie antykoncepcyjne jest głównie efektem zahamowania owulacji a ponadto zmiany składu śluzu szyjkowego (co utrudnia penetracje plemników) oraz zmian zachądzących w endometrium (błona śluzowa macicy) co zmniejsza prawdopodobieństwo implantacji komórki jajowej)"
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z ulotką


Trochę późno odpisuje <aniolek> ale <aniolek> naprawdę czytałam ulotkę - czytam ją za każdym razem gdy otwieram nowe opakowanie. W sumie chodziło mi bardziej o ten temat:
Symfonia pisze:Czy to mozliwe, ze niektore objawy (ochota na sex, bole jajnikow) zostaly nawet jezeli nie ma owulacji? - bo organizm jakby oszukujemy tabletkami, ale on i tak wie swoje?
już mniej więcej znam odpowiedzieć, a dlatego mniej więcej ponieważ jak wiadomo każda kobieta jest inna i u mnie np może to być spowodowane złą intensywnością padania światła księżyca <diabel>
Bóg nie stworzył kobiety z głowy mężczyzny- aby nim nie rządziła, nie stworzył z nogi- aby nie była jego niewolnicą, ale z żebra- aby była bliska jego sercu

Obrazek
asia1234
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2007, 19:35
Skąd: Katowice
Płeć:

chwilke

Postautor: asia1234 » 13 mar 2007, 19:46

niech ktos mi teraz prosto wytłumaczy czy dobrze mysle bo sie pogubilam: czy jak stosuje pigulki to jestem bez dni płodnych i tak jakby przez 21 dni bezpłodna od momentu jak wezme 1 pigułke??


nie mam 12 lat ale naprawde sie pogubiłam a wole miec pewnosc wiec niech ktos mi odpowie bede wdzieczna:)
Awatar użytkownika
me19
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 252
Rejestracja: 09 paź 2004, 12:22
Skąd: Ziemia Obiecana
Płeć:

Postautor: me19 » 13 mar 2007, 20:33

asia1234 pisze:czy jak stosuje pigulki to jestem bez dni płodnych

Tak to można nazwać . Trzeba jednak pamiętac ,że nawet pigułki nie są w 100% skuteczne.
Awatar użytkownika
pani_minister
Administrator
Administrator
Posty: 2011
Rejestracja: 23 kwie 2006, 05:29
Skąd: Dublin
Płeć:

Postautor: pani_minister » 13 mar 2007, 23:28

asia1234 pisze:21 dni bezpłodna

28. 21 dni brania pigułek + 7 dni przerwy.
Awatar użytkownika
ksiezycowka
Weteran
Weteran
Posty: 12688
Rejestracja: 13 paź 2004, 13:17
Skąd: Wawa
Płeć:

Postautor: ksiezycowka » 14 mar 2007, 17:31

asia1234 pisze:czy jak stosuje pigulki to jestem bez dni płodnych i tak jakby przez 21 dni bezpłodna od momentu jak wezme 1 pigułke??
Tak.

Wróć do „Antykoncepcja oraz ciąża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 109 gości